Reklama

Strzały na Jarmarku Tumskim! [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Strzały na Jarmarku Tumskim! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzy grupy rekonstrukcyjne cofnęły nas w czasy roku 1944 r. - tragicznych dla Polaków kart historii Powstania Warszawskiego. Na Placu Narutowicza rozbrzmiały głośne strzały. Były ofiary w żołnierzach i cywilach.

Trzy grupy rekonstrukcyjne cofnęły nas w czasy roku 1944 r. - tragicznych dla Polaków kart historii Powstania Warszawskiego. Na Placu Narutowicza rozbrzmiały głośne strzały. Były ofiary w żołnierzach i cywilach. 

Wydarzenie "Warszawska ulica podczas okupacji" zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ z Płocka, pod okiem której działała na Jarmarku Tumskim strefa militarna. Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone także grupy rekonstrukcyjne "Zgrupowanie Radosław" z Warszawy i "Dywizjon GRH44" również z Warszawy i okolic.

Inscenizacja Powstania Warszawskiego przyciągnęła mnóstwo płocczan, którzy z zainteresowaniem śledzili wartką akcję przedstawioną przez grupy rekonstrukcyjne w sercu starówki. Następnie mogli sobie z bohaterami inscenizacji zrobić pamiątkowe zdjęcie, jak również bliżej obejrzeć obozowisko partyzanckie żołnierzy podziemia antykomunistycznego, tzw. Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane w strefie militarnej, a w niej ciekawostki z czasów II wojny światowej, m.in. broń maszynową, granatniki, wyposażenie. 

Można też było postrzelać m.in. z karabinu maszynowego MG 34...bez konsekwencji! 

Raz za razem więc jarmarczny gwar przeszywały strzały jak z czasów wojny i okupacji. Jedni byli zaskoczeni, inni nieco przestraszeni, ale większość wykazywała spore zainteresowanie. Zarówno u dorosłych jak i dzieci.

Była też prezentowana wystawa dotycząca codziennego życia żołnierzy, którzy nie zdali broni po 1944 roku. 

Jednak ci, dla których strzelanie nie było zbyt pociągające lub dla tych, którzy już zaspokoili ciekawość, czekała cała różnorodności stoisk Jarmarku Tumskiego, a było w czym wybierać i co przebierać. Nie zabrakło też smakowitości, od zapachów których drżało podniebienie...,a to oscypek grillowany, a to szaszłyki i pierożki, a to pieczony ziemniaczek...I tak dalej i tak dalej, można by wymieniać jeszcze długo. 

Dla spragnionych wrażeń artystycznych odbywały się występy artystyczne i pokazy. Wydarzeniu dopisała też przepiękna, słoneczna pogoda.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE