Reklama

Reklama

Struzik wzywa skarb państwa i NFZ do zwrotu pieniędzy. Chodzi o 100 mln zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Struzik wzywa skarb państwa i NFZ do zwrotu pieniędzy. Chodzi o 100 mln zł - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwrotu ponad 100 mln zł domaga się od skarbu państwa i Narodowego Funduszu Zdrowia marszałek województwa mazowieckiego. Według wyliczeń samorządu, takie pieniądze Mazowsze musiało wyłożyć w latach 2017-2019 na pokrycie ujemnych wyników finansowych szpitali. - Dość wyręczania państwa i NFZ! - grzmiał Adam Struzik podczas konferencji prasowej.

Reklama

Samorząd województwa mazowieckiego pokrywał ujemny wynik finansowy swoich placówek przez kilka lat. Wśród nich jest m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku czy placówka w Gostyninie. W przeciągu trzech lat (2017-2019) na ten cel przeznaczono 83 mln zł. Taki obowiązek na Mazowsze nakłada art. 59 ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 roku. 

- To olbrzymie pieniądze, które mogliśmy wydać na inwestycje albo pomoc samorządom lokalnym – mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Wyręczaliśmy państwo w jego obowiązkach. Chcemy zwrotu tych pieniędzy, w przeciwnym razie będziemy zmuszeni podjąć działania, w celu dochodzenia tych należności.

Jak przekonywano podczas konferencji, Trybunał Konstytucyjny w 2019 roku ustalił, że samorząd nie jest podmiotem zobowiązanym do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. Województwo nie otrzymuje środków publicznych na ten cel. W samorządzie Mazowsza tłumaczą, że to NFZ jest zobowiązany do określenia jakości i dostępności oraz analizy kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. 

- Tymczasem, co wykazaliśmy przed Trybunałem Konstytucyjnym, faktyczne finansowanie świadczeń zdrowotnych rozkłada się na co najmniej dwóch płatników – NFZ i organy tworzące, którymi najczęściej są samorządy – podkreśla Aneta Gęsiarz-Krasucka, radca prawny,

Obecna, ciężka sytuacja w szpitalach, to – według wojewódzkich samorządowców – efekt niedoszacowania kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szpitale w całym kraju, także na Mazowszu, osiągnęły ujemny wynik finansowy. 

- Budżet Mazowsza w efekcie skredytował NFZ, bo jako podmiot tworzący pokrył tę stratę – przekonywał marszałek Struzik.

Ujemne wyniki finansowe dotyczą ośmiu placówek, w tym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku i Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie. 

Samorząd województwa mazowieckiego skieruje do skarbu państwa i NFZ wezwanie do zwrotu środków, jakie w latach 2017-2019 wydało na pokrycie długu placówek. Chodzi o ponad 83 mln zł oraz o 18 mln zł odsetek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy