Reklama

Reklama

Strażacy na zamarzniętym zbiorniku wodnym. Co robili? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Strażacy na zamarzniętym zbiorniku wodnym. Co robili? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Strażacy stale muszą doskonalić swoje umiejętności i dbać o to, by nie stracić już posiadanej wiedzy. Dlatego jeśli tylko sprzyjają temu okoliczności organizują np. ćwiczenia na lodzie. Przykładem tego są ostatnie działania strażaków z Gostynina, ale również strażacy z Kutna podejmują podobne przedsięwzięcia.

Reklama

Strażacy z Gostynina ćwiczą na lodzie. Podobne inicjatywy także w Kutnieczytaj także: Wykorzystali nieobecność współlokatora i go okradli. Trójce znajomych grozi 5 lat więzienia [FOTO]

- Kilka dni ujemnych temperatur i typowej zimowej pogody pozwoliło na przeprowadzenie ćwiczeń stosownych do zimowej aury pogodowej. W dniach 13, 14 i 15 lutego 2023r., w ramach realizacji planu doskonalenia zawodowego strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Gostyninie przeprowadzili ćwiczenia praktyczne w zakresie doskonalenia technik z zakresu ratownictwa lodowego – mówi st.bryg. Andrzej Ledzion z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie.

Ćwiczenia przeprowadzono na jeziorze „Bratoszewo” w Gostyninie i były nieodzownym elementem codziennej służby strażaków doskonalącym ich umiejętności przy zdarzeniach na zamarzniętych akwenach, a zarazem praktycznym przygotowaniem do sezonu zimowego w ramach akcji „Bezpieczne ferie 2023”.

- Ćwiczono scenariusze zdarzeń zakładające, że osoba spacerująca po lodzie wpadła do przerębla, wokół którego jest stabilny lód oraz sytuację ,w której pod człowiekiem załamuje się lód – relacjonuje st.bryg. Andrzej Ledzion.

Ćwiczenia doskonaliły umiejętności strażaków w poruszania się po lodzie, technik samoratowania oraz ewakuowania osób poszkodowanych na brzeg przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki.

Ratownictwo wodne i lodowe stanowi jeden z istotnych obszarów działalności ratowniczej krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Z podobnymi ćwiczeniami możemy spotkać się także w Kutnie, co relacjonowaliśmy m.in. TUTAJ.

Jak pomóc osobie pod którą załamał się lód?

Przy okazji warto wspomnieć o podstawowych zasadach w przypadku zarwania się lodu. W tym przypadku należy starać się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy. 

Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.

  • W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.
  • Kiedy zauważysz osobę tonącą: 
  • W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112). 
  • Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu. 
  • Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie. 
  • Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu. 
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. 
  • Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. 
  • Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy