Reklama

Strategia i logistyka w zarządzaniu magazynem

Opublikowano:
Autor:

Strategia i logistyka w zarządzaniu magazynem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czynnik ludzki przez wiele dekad odgrywał znaczącą rolę w procesie zarządzania magazynami, procesach logistycznych i transportowych związanych z realizacją dostaw i zakupów. Współcześnie jednak coraz częściej odchodzi się od tego schematu. Dlaczego? Ponieważ w zarządzaniu zaczyna się liczyć szybkość, efektywność i precyzja, a te nie zawsze są zapewniane przez pracowników i niekiedy może dojść z tego powodu do poważnych błędów.

Czynnik ludzki przez wiele dekad odgrywał znaczącą rolę w procesie zarządzania magazynami, procesach logistycznych i transportowych związanych z realizacją dostaw i zakupów. Współcześnie jednak coraz częściej odchodzi się od tego schematu. Dlaczego? Ponieważ w zarządzaniu zaczyna się liczyć szybkość, efektywność i precyzja, a te nie zawsze są zapewniane przez pracowników i niekiedy może dojść z tego powodu do poważnych błędów.

Nowe zasady magazynowania

 Z tego powodu w magazynach, halach, hurtowniach, niekiedy również w większych sklepach wprowadza się specjalne inteligentne systemy zarządzania. Oparte na nowoczesnej technologii i osiągnięciach komputerowych są niczym innym, jak przygotowanymi specjalnie w tym celu programami i aplikacjami bazującymi na rozwiązaniach zbliżonych do sztucznej inteligencji. Zarządzanie magazynem dzięki takim systemom sprawia, że znacznie podnosi się efektywność pracy; magazyny są wykorzystywane w każdym swoim metrze przestrzeni, przesyłki regularnie analizowane, aby maksymalnie zniwelować wszelkie zwroty. Zmieniają się również same zasady magazynowania: odchodzi się od układania towaru „jak leci” albo w sposób tematyczny. Zamiast tego stosuje się zasadę popularności, układając produkty wedle czynnika, jakim jest popyt.

Towary częściej sprzedawane, które cieszą się w danym momencie dużym zainteresowaniem klientów, umieszcza się w łatwo dostępnych miejscach na froncie magazynu. Te mniej popularne wędrują do jego zakamarków, gdzie czekają na swoją lepszą przyszłość i nikomu nie wadzą.

 Ułatwienie dla logistyki

 Nowoczesne inteligentne zarządzanie magazynem ma również szereg innych zalet, nie tylko związanych bezpośrednio z samym systemem układania towarów. Warte uwagi są również wszelkie nowinki techniczne, które programy i aplikacje do zarządzania wprowadzają w systemie magazynowym. Szczególnie ciekawa jest możliwość korelacji produktu z ochroną przeciw kradzieży (po sprzedaży towaru jest on odnotowywany w systemie; w przypadku braku takiej notki system uznaje produkt za skradziony i mamy wtedy do czynienia z piszczącymi bramkami).

Jednak inteligentne magazyny to nie tylko samo rozlokowanie towaru na właściwym miejscu i ułatwienie pracy magazynierom albo sprzedawcom. To również znaczna pomoc w kontroli nad samymi towarami, ich stanem ilościowym (możliwość planowania dostaw) oraz jakościowym (daty ważności). Co więcej narzędzia takie jak inteligentne magazyny są również wykorzystywane przez marketingowców. Badają oni wyniki sprzedaży oraz na ich podstawie wyliczają ewentualne korzyści i straty dla firmy wynikające z zakupy danego produktu.

Wiedzę czerpaliśmy od firmy Depenbrock Polska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE