Reklama

Stop wycince. Apelują do urzędników: Zacznijcie liczyć się z mieszkańcami

Opublikowano:
Autor:

Stop wycince. Apelują do urzędników: Zacznijcie liczyć się z mieszkańcami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa przebudowa al. Kilińskiego. Płocki Ratusz wyliczył, że wycinka może objąć ok. 50 drzew, na co z kolei nie zgadza się płockie koło partii Zieloni. - Nie będzie klepania po plecach. Będziemy chwalić, kiedy jest za co, ale w takich sytuacjach, jak dziś, mówimy stanowcze nie - podkreślał Arkadiusz Gmurczyk.

Trwa przebudowa al. Kilińskiego. Płocki Ratusz wyliczył, że wycinka może objąć ok. 50 drzew, na co z kolei nie zgadza się płockie koło partii Zieloni. - Nie będzie klepania po plecach. Będziemy chwalić, kiedy jest za co, ale w takich sytuacjach, jak dziś, mówimy stanowcze nie - podkreślał Arkadiusz Gmurczyk. - Bez przesady. Nikt nie zamierza przywiązywać się do drzewa.

W czwartek o godz. 18.00 zapraszają do udziału w pikiecie, aby wyrazić sprzeciw.

[ZT]22709[/ZT]

- Ta sprawa strasznie zbulwersowała mieszkańców Płocka. Nie ma naszej zgody na wycinkę - mówił we wtorek Arkadiusz Gmurczyk, przewodniczący płockiego koła partii Zieloni.

Na razie wycięto 5 drzew. Docelowo ich los może podzielić kolejne 45. - Nie jesteśmy przeciwni inwestycjom. Ale niech odbywają się z poszanowaniem starego, a szczególnie z poszanowaniem tego, co daje nam ulgę w życiu. Szczególnie w mieście dotkniętym przemysłem. To da się zrobić. Tylko czasem trzeba wydać więcej pieniędzy. A Płock jest jednym z bardziej zamożnych miast - zaznaczył

W poniedziałek spotkali się z prezydentem Płocka. Zapoznali go z pismem, które zostało złożone do biura podawczego w ratuszu. Poprosili m.in. o podanie terminów wycinek następnych drzew, planowaną liczbę nasadzeń kompensacyjnych. - Wyrażamy nasze zaniepokojenie wyraźną tendencją władz miasta do przedkładania nowej infrastruktury nad stare drzewa. W obszarach silnie urbanizowanych, poddanych działaniu antropopresji, trudno przyjmują się nowe nasadzenia. Tym bardziej niepokojące jest wycinanie drzew w przestrzeni miejskiej - odczytywał wspomniane pismo do Andrzeja Nowakowskiego. - Przykłady z innych miast pokazują, że można pogodzić inwestycje z zielenią. Inwestorzy coraz częściej decydują się na przesadzanie dużych drzew, które z powodzeniem przyjmują się w nowych miejscach. Spośród 65 miast na prawach powiatu, Płock zajmuje 9. miejsce od końca jeśli chodzi o ilość zieleni w przestrzeni miejskiej. Do tej sytuacji przyczyniły się niektóre inwestycje. Budowanie ścieżek rowerowych, niejako promujących zdrowy tryb życia, przy jednoczesnym wycinaniu dużych drzew, w naszym odczuciu jest co najmniej kontrowersyjne. Zaznaczamy, że w wielu miastach Polski z powodzeniem funkcjonują ciągi pieszo-rowerowe. Drugim możliwym rozwiązaniem byłoby umieszczenie ścieżki rowerowej po jednej stronie drogi oraz chodnika dla pieszych po drugiej. W wielu miastach na świecie priorytetami są piesi, rowerzyści i zieleń, nie samochody. Tworzy się woonerfy, ogranicza się wjazdy do centrów miast, tak aby miasto było dla mieszkańców.

Przypominał, że ścieżka rowerowa nie musi przypominać prostej linii. Gmurczyk uznał: - Niestety w Płocku priorytetem nadal są auta, co dziwi przy takiej ilości pyłów i jakości powietrza. Z tego względu szczególnie powinniśmy dbać o zachowanie jak największej liczby drzew. Ponadto choroba drzewa nie powinna być przyczyną usunięcia. Drzewa można leczyć. Liczymy, że miasto Płock zacznie częściej korzystać z usług dendrologów, chirurgów drzew, profesjonalnych firm arborystycznych. Głęboko wierzymy w dobrą wolę po stronie Urzędu Miasta Płocka.

Podkreślano, że ta wycinka nie wzięła się znikąd, urzędnicy podjęli decyzję, odbyła się wizja lokalna.

- Dlaczego wycięto te trzy drzewa obok komendy? Bo ktoś sobie wymyślił, że musi być pas skrętny do policji. Czy dotychczas była to jakaś wielka trudność? - pytał retorycznie jeden z uczestników konferencji. - W Polsce mamy taką sytuację, że urzędnik mówi prawdy objawione, niczym nie poparte. Dlatego trzeba się temu przyglądać i obalać. Wytniemy drzewa, bo są chore. A kto jest w 100 proc. zdrowy? Są takie choroby, z którymi drzewo dziesiątki lat może świetnie funkcjonować. Jaką Płock ma strategię w obliczu ocieplenia klimatu? Wiele miast już takie ma. Może leży w biurku prezydenta, tylko nie została nagłośniona. Chętnie ją poznamy. Musimy przysiąść i zastanowić się nad naszą przyszłością. Na początek przydałby się jakiś panel dyskusyjny - proponował.

- Patrzymy na deski. Myślimy "zabezpieczone drzewa", nie zetną. Później możemy być zdumieni, jak te drzewa później uschną - dodawała Anna Ciecierska. - Ciężki sprzęt, koparki tak ubiją ziemię, że ta stanie się nieprzepustowa, woda nie będzie dostawała się do korzeni. Na ile te drzewa sprawdzał dendrolog? Czy był ornitolog? Do 15 października jest okres lęgowy dla ptaków. Ktoś to sprawdził? Czy ktoś wycinkę konsultuje z mieszkańcami? Drzewa zatrzymują wodę, dostarczają tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze, pod drzewami czujemy się najlepiej. Jest chłodniej. Na Piłsudskiego ścieżka rowerowa jest piękna, ale zero cienia. Czy przyjemnie jeździ się w tym słońcu?

Podczas briefingu dla prasy pojawił się wykonawca. Argumentował, że korzenie drzewa mogą rozsadzić np. ścieżkę rowerową, powstaną wyboje.

- Kiedy mamy jakiś kontrakt, robimy nasadzenia. Nikt tu specjalnie nie wycina drzewa, bo ma takie widzi mi się. Kopiemy studnię do głębokości kilku metrów. Mamy jedno drzewo rosnące metr od naszego wykopu. Podetniemy mu korzenie. Jeśli to drzewo zostawimy, to doprowadzimy do tragedii. Przewróci się. Pan mi powie, że to drzewa musi zostać? Mamy inaczej przekopać kanalizację ? Mamy przecież zieleń, lasy poza miastem. Można sobie pójść, gdzie się chce. Ludzie przeprowadzają się do Słupna. 90 proc. z tych osób chciałoby kostki, a 10 proc. zieleni.

Konkluzja z dyskusji? M.in. taka, że brakuje świadomości jak ważna jest zieleń, bo to jest we wspólnym interesie. Apelowano do władz miasta o większą empatię wobec przyrody. - Co nam odpowiedział prezydent? Nic, co by nas bardzo satysfakcjonowało - odparł Grmurczyk. - Sam dokładnie nie wiedział ile tych drzew ma być wyciętych i które. Powiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zaoszczędzić jak najwięcej drzew. Trzymamy go za słowo. Powinny odbywać się otwarte konsultacje w przypadku planowanej wycinki drzew. Problem w tym, że podczas różnych konsultacji na sali bardzo często jest garstka osób. A przecież nikt za nas tego nie zrobi. Samo wymądrzanie się na Facebooku nic nam nie da. Trzeba przyjść w czwartek o godz. 18.00, aby wspólnie razem wyrazić sprzeciw. Zrobimy transparenty. Można przynieść coś głośnego, co zrobi hałas. Spotkamy się na chodniku przy parkingu obok sklepu Mila, wjazd na parking jest od ul. Padlewskiego. Będziemy wspólnie domagać się tego, aby wreszcie z mieszkańcami tego miasta urzędnicy zaczęli się liczyć. Ale bez przesady. Nie musimy przywiązywać się do drzew.

Prezydent: Warto spróbować ocalić drzewa

- Wiele z drzew po prostu musi zostać usunięta ze względu na budowę zatok autobusowych czy prawo i lewoskrętów, które maja sprawić by ten ruch był płynniejszy. Mniej więcej połowa z nich znajduje się jednak na drodze rowerowej. Rozmawialiśmy z dyrektorem Żulewskim z Miejskiego Zarządu Dróg, poddamy projekt analizie. Zobaczymy, czy części z tych drzew nie można ocalić. Jeżeli można to zrobić, to warto, nawet jeśli drogę rowerową trzeba będzie przesunąć albo zaryzykować, że drzewo będzie rosło w bezpośredniej bliskości ścieżki rowerowej i może zostać uszkodzone czy też uszkodzić ścieżkę. Rok temu w przypadku ul. Mostowej pierwotnie projektant planował wycięcie większości drzew rosnących przy drodze rowerowej. Zdecydowanie zaprotestowaliśmy i uzgodniliśmy, że nawet jeśli po jakimś czasie drzewa zaczną chorować albo uszkadzać drogę rowerową, to warto je ocalić. Część z tych drzew nadal funkcjonuje w ścieżce rowerowej. To samo postaramy się zrobić na al. Kilińskiego. 

Dodał, że przyjmuje argumenty Zielonych. - Chcę podejmować takie działania, ale nie zawsze w 100 proc. da się je zrealizować. Moje założenie jest takie, że przynajmniej część drzew uda się uratować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE