Reklama

Stefanowi spodobało się płockie ZOO [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Stefanowi spodobało się płockie ZOO [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejski ogród zoologiczny ma nowego lokatora. Jest nim północnoamerykański gryzoń urson, nazwany Stefanem.

Miejski ogród zoologiczny ma nowego lokatora. Jest nim północnoamerykański gryzoń urson, nazwany Stefanem.

Nowy zwierzak powoli zapoznaje się z nowym lokum, które wyraźnie przypadło mu do gustu. Gdy wyszedł z klatki, niemal natychmiast wziął się za zajadanie zielonych listków. A później postanowił dokładnie poznać swój wybieg, obchodząc każdy jego centymetr.

Urson jest północnoamerykańskim gryzoniem z rodziny ursonowatych, jedynym przedstawicielem rodzaju Erethizon. Jego ciało może osiągnąć 64-103 długości. Długość ogona to 14-30 cm. Średnia waga 3,5-7 kg, chociaż sporadycznie zdarza się, że urson może ważyć nawet 14 kg. Zwierzę żyje średnio dziesięć lat. Główne pożywienie ursonów to korzenie, liście, trawa, jagody oraz kora i łyko drzew.

Urson wpisany został na Czerwoną Listę Gatunków Ginących IUCN. W warunkach naturalnych jego największymi wrogami są ryś, kojot, puma, lis, niedźwiedź, wilk, puchacz wirginijski. Zaatakowany broni się, ustawiając swe kolce pionowo. Jeśli to nie pomoże, uderza ogonem w mięśnie przeciwnika, wbijając w nie ostre kolce zakończone mikroskopijnymi haczykami.

Urson jest wprawdzie samotnikiem, ale zdarza się, że w jednej kryjówce może zamieszkać kilka zwierząt tego gatunku. Prawdopodobnie tak właśnie stanie się w Płocku. Niebawem do Stefana powinna dołączyć partnerka. Opiekunowie mają nadzieję, że zwierzęta stworzą parę hodowlaną. A przy okazji staną się jedną z większych atrakcji.

Fot. Archiwum ZOO

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE