Reklama

Startuje nowy cykl o tajemnicach początków Polski

Opublikowano:
Autor:

Startuje nowy cykl o tajemnicach początków Polski - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kim był pierwszy polski władca Mieszko I? Czy faktycznie ochrzcił się w 966 roku? Czy mógł mieć coś wspólnego z wikingami? Skąd pochodzi piastowski ród, z Gniezna, Giecza, a może z Kalisza? A może ze Skandynawii albo z Wielkich Moraw? W Muzeum Mazowieckim czekają nas filmowe seanse opatrzone komentarzami specjalistów.

Kim był Mieszko I? Czy faktycznie ochrzcił się w 966 roku? Czy mógł mieć coś wspólnego z wikingami? Skąd pochodzi piastowski ród, z Gniezna, Giecza, a może z Kalisza? A może ze Skandynawii albo z Wielkich Moraw? W Muzeum Mazowieckim czekają nas filmowe seanse opatrzone komentarzami specjalistów.

Muzeum Mazowieckie z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski zaprasza na trzy seanse filmowe połączone komentarzami gości. Pierwszy film już w najbliższy worek, 8 listopada. Produkcja zatytułowana „Ukryte gniazdo dynastii” w reżyserii Zdzisława Cozaca będzie dotyczył początków rodu piastowskiego, ich pochodzenia. Czy było to Gniezno, Giecz, Kalisz, Wielkie Morawy, a może nawet Skandynawia, z którą kojarzy się wojowniczych wikingów? Trzy lata temu pojawiła się jedna z hipotez, że chrzest mógł być tylko gestem dyplomatycznym, aby zbudować pozycję państwa na arenie międzynarodowej, w dodatku Mieszko był już wychowany w rodzinie chrześcijańskiej. Taką wizję dziejów proponował prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Naukowcy postawili kilka hipotez dotyczących księcia polskiego z dynastii Piastów. Ku której skłaniają się najmocniej, tego już dowiemy się zapewne w trakcie seansu i tuż po nim. Komentarz wygłosi prof. dr hab. Władysław Duczko.

[ZT]13508[/ZT]

Może być to szczególnie ciekawe, zważywszy na fakt, że badacze nie dysponują zbyt szeroką gamą informacji. To głównie strzępy, fragmenty relacji pochodzące od podróżników i geografów, wzmianki w kronikach, archiwa papieskie w Rzymie, kronika Galla Anonima, która miała za zadanie budować legendę przydatną w utrzymaniu władzy (kronikarze pełnili funkcję podobną do tej, która obecnie przynależy do agencji marketingowych i specjalistów od tworzenia wizerunku). Skąd ta inspiracja do utworzenia państwa? I co wiemy o tym, co działo się przed 966 rokiem? Rolą archeologów jest dostarczenie dowodów, jak mogły wyglądać początki polskiej państwowości. Z Mieszkiem I są jednak kłopoty, co przyznaje także prof. Władysław Duczko. W rozmowie dziennikarzem Marcinem Bartnickim twierdził, że historycy coraz częściej dopuszczają możliwość, że chrzest odbył się w 968 roku, a nawet później. Prof. Duczko jest archeologiem, specjalizuje się w badaniach dotyczących epoki wikingów i kontaktów mieszkańców Skandynawii z pozostałą częścią kontynentu europejskiego.

Tydzień później, 15 listopada czas na kolejny seans pt. „Wyspa władców”. Tym razem filmowcy zajmą się tajemnicami skrywanymi w Jeziorze Lednickim. Do kogo należały skarby, które w nim znaleziono? I czy to w Ostrowie Lednickim Mieszko I przyjął chrzest, a Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III? Po filmie spotkanie z mgr Arkadiuszem Tabaką z Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy.

Na tym jednak nie koniec zagadek, kolejną porcję dostarczy film „Krzyż i korona” 22 listopada. Gdzie odbył się chrzest i czy zakończył erę pogaństwa? Czy Mieszko interesował się ewangelizacją poddanych i jaka była reakcja na nowe obrządki? Jak wyglądała dalsza ścieżka chrystianizacji? Tradycyjnie po projekcji goście posłuchają komentarza, o który zadba prof. dr hab. Philip Earl Steele.

Każda projekcie potrwa 45 minut. Za każdym razem początek o godzinie 17.00 w Muzeum Mazowieckich przy ul. Tumskiej 8. Wstęp wolny.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE