Reklama

Reklama

Startuje druga edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W puli 25 mln zł

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Startuje druga edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W puli 25 mln zł - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 30 kwietnia można zgłaszać swoje projekty w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. – Sytuacja, w jakiej żyjemy jest trudna, ale to nie oznacza, że mamy rezygnować z realizacji pewnych założeń, inwestycji, ba, powiem i marzeń – przekonywał podczas konferencji prasowej Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Reklama

Pierwsza odsłona BOM okazała się dużym sukcesem. Zgłoszono w jej ramach 231 projektów, na które oddano ponad 38 tys. głosów. Właśnie rusza druga edycja. Mieszkańcy województwa mają więc kolejną szansę na zgłaszanie swoich projektów. A jest o co walczyć. Na ten cel zarezerowano 25 mln zł w budżecie Mazowsza.

- Budżet Obywatelski, który rozpoczęliśmy w ubiegłym roku pokazał jak żywe jest zainteresowanie mazowieckiego społeczeństwa taką formą bezpośredniego wpływu na inwestycje – stwierdził marszałek. – Zrobili to państwo przede wszystkim dużą ilością zgłoszeń, jak i zauważalnym zaangażowaniem się w proces głosowania – dopowiedział po chwili.

Jak mówił podczas spotkania z dziennikarzami Adam Struzik, budżet obywatelski to nie tylko oddanie inicjatywy mieszkańcom - to także swoisty drogowskaz potrzeb.

– Dzięki aktywności Mazowszan widzimy, które obszary potrzebują największego wsparcia – zdradził. – Na przykład pierwsza edycja udowadnia, jak duży nacisk mieszkańcy położyli na projekty zdrowotne. Być może dlatego, że odbyła się ona w czasie trwającej pandemii – wyjaśniał.

Projekty można zgłaszać od 6 do 30 kwietnia. Wachlarz zagadnień jest szeroki. Można pozyskać środki na ochronę zdrowia, doposażenie placówek oświatowych, kulturalnych czy stworzenie terenów zielonych. Projekty muszą jednak spełniać kilka kluczowych warunków.

Po pierwsze, muszą mieć one charakter wojewódzki i być zgodne z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa – na przykład zaplanowany plac zabaw musi być umiejscowiony na terenach należących do Mazowsza. 

Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. Co ważne, w tym roku podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie.

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza - bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich przedstawiciele ustawowi.

Z uwagi na trwającą sytuację epidemiologiczną najlepszym sposobem na złożenie projektu będzie droga elektroniczna (za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego z poziomu strony bom.mazovia.pl) lub pocztowa.

By pomóc w całym procesie zgłaszania projektów w ramach BOM zaplanowano cykl spotkań informacyjnych. 

  – W tym roku chcemy zachęcić nową, dużą grupę projektodawców do pisania i składania projektów. Myślimy przede wszystkim o osobach z niepełnosprawnościami. Chcemy zachęcać Ich do pisania projektów, pokazać, że można i że nie wymaga to dużego wysiłku - mówiła Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim. - Chcemy, by dzięki BOM przestrzeń publiczna, na którą województwo ma wpływ stała się bardziej dostępna i otwarta na potrzeby tej grupy Mazowszan. Dlatego jedno ze spotkań informacyjnych poświęcimy właśnie temu tematowi - zapowiadała.

Pierwsze zaplanowano na 7 kwietnia. Więcej szczegółów na temat BOM, spotkań informacyjnych, sposobów zgłaszania projektów i podsumowanie pierwsze edycji programu znajdziemy na stronie bom.mazovia.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy