Opracowanie przygotowała dla miasta Fundacja ARMAG z Gdańska, to niespełna 60 stron. Dotyczy ono pomiarów w całym 2021 r.
Z raportu wynika, że jakość powietrza w Płocku w średnio- i długookresowej perspektywie wykazuje wahania stężeń, szczególnie w liczbie zarejestrowanych przekroczeń pyłu PM10, co wynika ze zmienności warunków meteorologicznych, zwłaszcza w okresie grzewczym.
Stan powietrza w Płocku. Za dużo pyłów
- Wzajemne położenie PKN Orlen i miasta powoduje oddziaływanie emisji z zakładu przy wiatrach z sektora pomiędzy NW-NE - czytamy w opracowaniu.
Pomiary stężeń węglowodorów aromatycznych na stacji przy ul. Łukasiewicza wykazywały pojedyncze wartości powyżej tolerowanych. Najwyższe stężenie notowano dla toluenu i benzenu: dla toluenu było to w trakcie 4 dni w roku (w sumie 6 godzin), a dla benzenu - 2 razy w roku (po godzinie).
Z kolei 7 razy zanotowano przekroczenie dopuszczalnej wartości stężeń jednogodzinnych ditlenku siarki i 2 przekroczenia średniodobowe.
- W roku 2021 normy powietrza były utrzymane dla większości zanieczyszczeń, wyjątek stanowi pył PM2,5, gdzie został przekroczony poziom dopuszczalny średnioroczny - dodają autorzy raportu.
W skali miasta największe stężenia notowano na Radziwiu oraz os. Łukasiewicza.
Liczba dni z przekroczeniem wartości średniodobowej dla pyłu PM10 na stacji przy Łukasiewicza wyniosła 24 (dopuszczalna to 35).
W skali miasta największe stężenie tego pyłu w okresie grzewczym notowano w Borowiczkach, na Radziwiu oraz w rejonie os. Wyszogrodzka. Latem stężenie znacząco spada, wówczas najgorzej jest na Radziwiu.
Zanieczyszczenie powietrza w Płocku. Epizody smogowe
Autorzy opracowania uważają, że najczęstszą przyczyną "epizodów smogowych" są niekorzystne warunki meteorologiczne, czyli wiatr z sektora północnego o niskiej prędkości, który powoduje kumulację emisji toluenu, benzenu i mieszanin węglowodorów VOC z PKN Orlen, innych zakładów przemysłowych, zanieczyszczeń komunikacyjnych, a w okresie grzewczym także emisji ze spalania niskiej jakości paliw stałych.
Jakie są wnioski z wielu danych pomiarowych?
- Radykalna poprawa jakości powietrza w Płocku możliwa będzie przede wszystkim dzięki likwidacji pieców węglowych, ograniczaniu emisji komunikacyjnej oraz po zmianie paliwa (ciężkiego paliwa - gudronu) w elektrociepłowni PKN Orlen na gaz lub wodór lub po podwyższeniu wysokości emitora - przekonują specjaliści z fundacji ARMAG.
Podkreślają, że wiążące oceny jakości powietrza wykonywane są po 5 latach pomiarów, rekomendują więc kontynuację miejskich pomiarów w latach 2022-2023.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.