Reklama

Reklama

Stan powietrza w Płocku. Co pokazuje najnowszy raport?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Stan powietrza w Płocku. Co pokazuje najnowszy raport? - Zdjęcie główne

Radni zapoznają się z raportem nt. stanu powietrza w Płocku | foto Tomasz Miecznik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeden z punktów czwartkowej sesji Rady Miasta Płocka dotyczy raportu, podsumowującego badanie jakości powietrza ze stacji pomiarowej oraz 9 mierników, zainstalowanych w Płocku.

Reklama

Opracowanie przygotowała dla miasta Fundacja ARMAG z Gdańska, to niespełna 60 stron. Dotyczy ono pomiarów w całym 2021 r.

Z raportu wynika, że jakość powietrza w Płocku w średnio- i długookresowej perspektywie wykazuje wahania stężeń, szczególnie w liczbie zarejestrowanych przekroczeń pyłu PM10, co wynika ze zmienności warunków meteorologicznych, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Stan powietrza w Płocku. Za dużo pyłów

- Wzajemne położenie PKN Orlen i miasta powoduje oddziaływanie emisji z zakładu przy wiatrach z sektora pomiędzy NW-NE - czytamy w opracowaniu.

Pomiary stężeń węglowodorów aromatycznych na stacji przy ul. Łukasiewicza wykazywały pojedyncze wartości powyżej tolerowanych. Najwyższe stężenie notowano dla toluenu i benzenu: dla toluenu było to w trakcie 4 dni w roku (w sumie 6 godzin), a dla benzenu - 2 razy w roku (po godzinie).

Z kolei 7 razy zanotowano przekroczenie dopuszczalnej wartości stężeń jednogodzinnych ditlenku siarki i 2 przekroczenia średniodobowe.

- W roku 2021 normy powietrza były utrzymane dla większości zanieczyszczeń, wyjątek stanowi pył PM2,5, gdzie został przekroczony poziom dopuszczalny średnioroczny - dodają autorzy raportu.

W skali miasta największe stężenia notowano na Radziwiu oraz os. Łukasiewicza.

Liczba dni z przekroczeniem wartości średniodobowej dla pyłu PM10 na stacji przy Łukasiewicza wyniosła 24 (dopuszczalna to 35). 

W skali miasta największe stężenie tego pyłu w okresie grzewczym notowano w Borowiczkach, na Radziwiu oraz w rejonie os. Wyszogrodzka. Latem stężenie znacząco spada, wówczas najgorzej jest na Radziwiu.

Zanieczyszczenie powietrza w Płocku. Epizody smogowe

Autorzy opracowania uważają, że najczęstszą przyczyną "epizodów smogowych" są niekorzystne warunki meteorologiczne, czyli wiatr z sektora północnego o niskiej prędkości, który powoduje kumulację emisji toluenu, benzenu i mieszanin węglowodorów VOC z PKN Orlen, innych zakładów przemysłowych, zanieczyszczeń komunikacyjnych, a w okresie grzewczym  także emisji ze spalania niskiej jakości paliw stałych.

Jakie są wnioski z wielu danych pomiarowych?

- Radykalna poprawa jakości powietrza w Płocku możliwa będzie przede wszystkim dzięki likwidacji pieców węglowych, ograniczaniu emisji komunikacyjnej oraz po zmianie paliwa (ciężkiego paliwa - gudronu) w elektrociepłowni PKN Orlen na gaz lub wodór lub po podwyższeniu wysokości emitora - przekonują specjaliści z fundacji ARMAG.

Podkreślają, że wiążące oceny jakości powietrza wykonywane są po 5 latach pomiarów, rekomendują więc kontynuację miejskich pomiarów w latach 2022-2023.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy