Reklama

Stan podwyższonej gotowości również w płockim szpitalu. Tak zdecydował wojewoda

Opublikowano:
Autor:

Stan podwyższonej gotowości również w płockim szpitalu. Tak zdecydował wojewoda - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Oprócz płockiego szpitala na Winiarach, na liście umieszczono wiele innych placówek medycznych z terenu Mazowsza. Łącznie jest ich 59. O stanie podwyższonej gotowości poinformowano w sobotę w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Oprócz płockiego szpitala na Winiarach, na liście umieszczono wiele innych placówek medycznych z terenu Mazowsza. Łącznie jest ich 59. O stanie podwyższonej gotowości szpitali poinformowano w sobotę w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda Mazowiecki nałożył na podmioty lecznicze w województwie mazowieckim obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od dnia 28 lutego 2020 r. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

? Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem. Oznacza możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu ? czytamy w komunikacie.

Polecenie wprowadzenia przez wojewodów zwiększonej gotowości szpitali na walkę z koronawirusem wydał premier Mateusz Morawiecki. Jak dotąd doszło m.in. do ewakuacji polskich obywateli z terytorium Chin i uruchomieniu specjalnej infolinii (800 190 590 ). Od 25 lutego br. osoby powracające do kraju z zagranicy otrzymują alert RCB dotyczący ryzyka zagrożenia. Podróżującym droga lotniczą jest także mierzona temperatura. Podmiotom leczniczym i lotniskom udostępniono maski i kombinezony z rezerw strategicznych. Trwają starania o sprowadzenie do kraju dodatkowych 30 tys. testów, które pozwolą na wykrywanie wirusa u pacjentów.

Dotychczas w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku zachorowania. 24 osoby przebywają na obserwacji w szpitalach w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem na terenie województwa mazowieckiego - poinformowała w sobotę rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. 1021 osób objęto natomiast nadzorem epidemiologicznym.

Podstawowe informacje o koronawirusie opublikowano na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką (powyżej 38 °C), kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

[YT]https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=bO2swTJBj0s&feature=emb_logo[/YT]

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby ?zawlekły? wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE