Reklama

Stabilizatory i opaski — kiedy i po co stosować?

Opublikowano:
Autor:

Stabilizatory i opaski — kiedy i po co stosować? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bez względu na to, czy uprawiasz sport hobbystycznie czy wyczynowo, podczas każdego treningu narażony jesteś na kontuzje. Niektóre są niegroźne i ustępują po odpoczynku, inne wymagają zastosowania stabilizatorów. Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat opasek elastycznych.

Bez względu na to, czy uprawiasz sport hobbystycznie czy wyczynowo, podczas każdego treningu narażony jesteś na kontuzje. Niektóre są niegroźne i ustępują po odpoczynku, inne wymagają zastosowania stabilizatorów. Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat opasek elastycznych.

Jeszcze kilka lat temu temat stabilizatorów na kolano czy opasek na nadgarstki nie wywoływał tylu kontrowersji, co obecnie. Ich stosowanie nie jest jednak tylko kwestią mody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Kiedy w ogóle warto rozważyć ich zakup? Okazuje się, że opaska elastyczna na kolano może sprawdzić się nie tylko po wystąpieniu kontuzji, ale już profilaktycznie podczas ćwiczeń. Choć najpopularniejsze są właśnie stabilizatory na kolano, to jednak sportowcy korzystają również z opasek na nadgarstki czy stawy skokowe. Te części ciała w wyniku treningów narażone są bowiem na największe obciążenia.

Kiedy stosować stabilizator?

Stabilizator stawu skokowego czy opaska na kolano to akcesoria, które mogą być pomocne już w trakcie treningu lub rehabilitacji. Ich rolą jest zapewnienie wymaganej ruchomości i stabilności przy jednoczesnej wytrzymałości na obciążenie. Opaska na kolano będzie niezbędna również po przebytej kontuzji, kiedy chcesz wrócić do trenowania oraz wtedy, gdy odczuwasz ból podczas chodzenia czy biegania. Zasadność założenia stabilizatora zawsze warto skonsultować z fizjoterapeutą.

opaska magnetyczna na kolano

Jak to działa stabilizator?

Rozważmy, jak działają stabilizatory i opaski, abyś wiedział, kiedy w ogóle warto pomyśleć o ich użyciu.

1. Stabilizator na kolano — może być miękki, twardy lub sportowy. Czym różnią się te wersje? Przede wszystkim stopniem, w jakim usztywniają kolano:

opaska elastyczna na kolano — stosowana profilaktycznie, aby stabilizować kolano bez ograniczania ruchomości stawów.
• orteza twarda — zamiennik gipsu, który wymusza prawidłową pracę kolana tuż po urazie.
• opaska na kolano — dodatkowe wsparcie pacjenta wracającego do ćwiczeń po kontuzji i rehabilitacji.

1. Stabilizator stawu skokowego — pomocny w skręceniu stawu skokowego, kiedy potrzebne jest umiarkowane usztywnienie kostki lub w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów. Zabezpiecza przed dalszymi urazami, stabilizując staw oraz mięśnie.

2. Opaski na nadgarstki —to proste ortezy, które stosują najczęściej osoby pracujące dużo przy komputerze lub uprawiające sport, np. tenis. Są pomocne również w artretyzmie i chorobach zwyrodnieniowych stawów. Rozróżniamy kilka rodzajów opasek na nadgarstki:

• elastyczne,
• usztywniające długie i krótkie,
• z miejscem na kciuk.

Wszystkie stabilizatory występują w różnych rozmiarach i są wykonane z odmiennych materiałów. Ułatwia to zazwyczaj podjęcie decyzji, co do wyboru konkretnego modelu. Warto pamiętać, że decyzja o założeniu opaski powinna być podjęta po konsultacji ze specjalistą.

Nie wiesz, czy potrzebujesz stabilizatora?

Zazwyczaj decyzję o założeniu stabilizatora podejmuje specjalista — fizjoterapeuta lub rehabilitant. Nie warto samodzielnie i bez wiedzy lekarza kupować, a już zwłaszcza zakładać opaski na kolano. Dlaczego? Ponieważ źle dobrana i założona może spowodować więcej szkód niż pożytku. Znane są przypadki, w których siła mięśniowa oraz stabilizacja zostały zachwiane w wyniku błędnego stosowania stabilizatora stawu skokowego czy opaski elastycznej na kolano. Stosowanie ortez jest natomiast zbawienne dla osób, które przeszły uraz i mogą zastosować stabilizator na kolano lub inne stawy jako alternatywę dla ciężkiego i bardzo sztywnego gipsu. Opaska na kolano, podobnie jak opaski na nadgarstki pomagają wrócić do formy po kontuzji i są polecane nie tylko sportowcom, ale także osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE