Reklama

Sputnik nad Płockiem już 9 lutego

Opublikowano:
Autor:

Sputnik nad Płockiem już 9 lutego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Diabeł morski, weteran wojny w Wietnamie, szczęśliwi ludzie w syberyjskiej wiosce i zaskakująca wędrówka po Moskwie – to wszystko można będzie obejrzeć w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską. Replika Płocka”.

Diabeł morski, weteran wojny w Wietnamie, szczęśliwi ludzie w syberyjskiej wiosce i zaskakująca wędrówka po Moskwie – to wszystko można będzie obejrzeć w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską. Replika Płocka”.

Szósta edycja odbędzie się w 50 miastach (w Płocku po raz drugi), rozpocznie się 9 lutego i potrwa do połowy marca. Zobaczymy 9 filmów w Novym Kinie Przedwiośnie (czwartki) i w sali widowiskowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (piątki). Bilety w cenie: 15 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy) w NK Przedwiośnie i 5 zł w sali POKiS. Zaplanowano zarówno klasyki radzieckiej kinematografii, jak i obrazy nowe. W tej pierwszej grupie jest m.in. utrzymany w baśniowym i lirycznym klimacie obraz Georgija Danelija „Chodząc po Moskwie" - filmowa pocztówka z Moskwy lat 60.  Film zasłynął znakomitymi kreacjami aktorskimi (w tym młodziutkiego Nikity Michałkowa), a także przepięknymi zdjęciami.

Z filmów współczesnych POKiS poleca poleca „Szczęśliwych ludzi" Dmitrija Wasiukowa z 2008 r. Grupa kinematografów z Moskwy spędziła z bohaterami filmu rok, aby pokazać całe piękno i prawdziwe życie w syberyjskich wioskach. Kto widział chociaż fragment życia „szczęśliwych ludzi", na pewno się zgodzi, że to wyjątkowy film. Fanom Aleksieja Bałabanowa - filmowego Antonin Artaud - polecamy jego „Palacza" i „Morfinę". W pierwszym kontrowersyjny reżyser wraca do Petersburga, do starej kotłowni na obrzeżach miasta, gdzie mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie. Jakut w wolnych chwilach pisze opowieść o ruskim rozbójniku.

Na początek, 9 lutego, do obejrzenia będzie „Diabeł morski” (na zdjęciu). Tytułowy diabeł - Ichtiander - to w gruncie rzeczy dobry chłopak. Przed laty wyposażony przez ojca w skrzela rekina. Teraz musi zmagać się z nienawistnym, demonicznym Don Pedro, hordami policji, no i rzecz jasna z miłością. Film otwarcia to propozycja dla młodego widza oraz dla tych, którzy chcieliby powspominać czasy dzieciństwa.

SEANSE w NK PRZEDWIOŚNIE (CZWARTKI)

09.02 / godz. 11 - „Diabeł morski" reż. Giennadij Kazanskij (1962, 82 min), seans dla młodego widza/wyjątkowo w SOBOTĘ
14.02 / godz. 19 - „Chodząc po Moskwie" reż. Georgij Danelija (1963, 74 min)
21.02 / godz. 19 - „Szczęśliwi ludzie" reż. Dmitrij Wasiukow (2008, 210 min)
28.02 / godz. 19 - „Palacz" reż. Aleksiej Bałabanow (2010, 87 min)
07.03 / godz. 19 - „Morfina" reż. Aleksiej Bałabanow (2008, 112 min)
14.03 / godz. 19 - „Dworzec dla dwojga" reż. Elear Riazanow (1983, 135 min)

SEANSE z komentarzem/w sali POKiS (PIĄTKI)

22.02 / godz. 19 - „Człowiek z kamerą" reż. Dżiga Wiertow (1929, 66 min)
01.03 / godz. 19 - „Aleksander Newski" reż. Siergiej Eisenstein (1938, 113 min)
15.03 / godz. 19 - „Dersu Uzała" reż. Akira Kurosawa (1975, 164 min)

fot. www.pokis.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE