Reklama

Sprzedajesz obraz za granicą? Zgłoś się do rzeczoznawcy

Opublikowano:
Autor:

Sprzedajesz obraz za granicą? Zgłoś się do rzeczoznawcy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pojawił się kupiec i jest chętny nabyć jeden z twoich cennych obrazów. Jest niestety pewien problem, ponieważ mieszka on za granicą. W tym wypadku musisz mieć na uwadze przepisy prawne, które regulują wywóz dzieł sztuki. Dlaczego w tym wszystkim tak ważna jest rola rzeczoznawcy?

Odpowiedź znajdziesz w ustawie

Każdy, kto chce wywieźć lub sprzedać za granicą jeden ze swoich obrazów, musi mieć na uwadze przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z nowelizacją ustawy, jaka miała miejsce 5 czerwca 2010 roku (por. Dz.U. 2010 nr 75 poz. 474), nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza wtedy, kiedy jest to obiekt bardzo cenny. Podobnie jest wówczas, gdy wchodzi w skład zbiorów publicznych, albo gdy znajduje się w inwentarzach kościelnych, muzealnych, bądź w narodowym zasobie publicznym

Rzeczoznawca dzieł sztuki – pomocna dłoń

Aby uzyskać odpowiedni dokument, który umożliwi wywóz płótna, należy zgłosić się do rzeczoznawcy mającego właściwe uprawnienia do wyceny obrazów. Pod uwagę brane są przede wszystkim dwie kwestie, a mianowicie wiek i wartość danego dzieła. Muszą się one mieścić w określonych normach. Bez względu, czy jest to rysunek, malarstwo, bądź grafika.

Jakie obrazy wymagają specjalnego pozwolenia na wywóz? Jeżeli przedmiot zalicza się do dzieł malarstwa wykonanego dowolną techniką, wówczas jego wiek nie może przekraczać 50 lat, a wartość nie może być wyższa niż 40.000 zł. A kiedy są to akwarele, gwasze, bądź pastele wykonane na dowolnym materiale, wtedy również nie może to być więcej niż 50 lat, a cena nie powinna przekraczać 16.000 zł. Dla mozaik i rysunków ustalono tymczasem kwotę 12.000 zł i wiek 50 lat.

Oprócz dokumentu wskazującego czas powstania zabytku i jego wyceny, znaczenie może mieć także faktura, która zawiera dane potwierdzające identyfikację naszego obrazu.

Dlaczego warto skorzystać z usług rzeczoznawcy dzieł sztuki?

Przede wszystkim, dlatego że jest to profesjonalista. Ktoś, kto zdecydowanie dłużej niż my ma do czynienia z określaniem wartości poszczególnych dzieł sztuki. Bardzo często można mieć pożytek z jego usług nie tylko osobiście, ale też na drodze online, kiedy przewiezienie danego przedmiotu jest niemożliwe lub po prostu zbyt kłopotliwe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE