Reklama

Sprawdź w internecie czystość powietrza

Opublikowano:
Autor:

Sprawdź w internecie czystość powietrza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 400 tys. zł kosztowała nowa stacja monitorowania powietrza uruchomiona przez PKN Orlen na osiedlu Wielka Płyta.

Ponad 400 tysięcy złotych kosztowała nowa stacja monitorowania powietrza uruchomiona przez PKN Orlen na osiedlu Wielka Płyta.

Automatyczne stanowisko, dzięki któremu możliwa będzie stała kontrola jakości powietrza, zostało zlokalizowane przy ulicy Królowej Jadwigi. – Miejsce to zostało wybrane po konsultacji z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Jest zlokalizowane w punkcie pomiarowym wyznaczonym w linii róży wiatrów skierowanych w kierunku miasta – tłumaczył Arkadiusz Kamiński, dyrektor biura ochrony środowiska PKN Orlen, podczas oficjalnego otwarcia stacji. – Dzięki niej będziemy mogli błyskawicznie reagować na podwyższone stężenie monitorowanych związków, czyli dwutlenku siarki, tlenków azotu, ozonu, tlenku węgla oraz węglowodorów aromatycznych z podziałem na benzen, toluen, etylobenzen i ksylen. Stacja kontroluje także temperaturę i wilgotność powietrza oraz prędkość i kierunek wiatru.

Nowa stacja badająca jakość powietrza zastąpiła stare analizatory, które funkcjonowały w tym samym miejscu od lat 90. XX wieku. Obecnie działająca stacja należy do najnowocześniejszych urządzeń tego typu w Polsce.

Dyrektor Arkadiusz Kamiński podkreślił, że dbałość o środowisko jest obecnie jednym z priorytetów Orlenu, co potwierdzają nakłady finansowe na inwestycje proekologiczne, sięgające w ostatnich trzech latach 280 milionów złotych. – Nowo otwarta stacja monitorowania powietrza wpisuje się w strategię naszych działań – mówił Arkadiusz Kamiński. – Dzięki rozwojowi technologicznemu możemy teraz jeszcze dokładniej śledzić jakość powietrza.

Stacja Płock-Gimnazjum funkcjonować będzie w systemie Państwowego Monitoringu Środowiska dla województwa mazowieckiego. Wyniki pomiarów przesyłane będą do systemu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie i umieszczane na stronie internetowej. Będą więc dostępne dla każdej zainteresowanej osoby. Niebawem wyniki badań prowadzonych przez stację Płock-Gimnazjum powinny być dostępne również na stronie internetowej Orlenu w zakładce „Odpowiedzialny Biznes”.

Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock

O starej stacji pisaliśmy kilkakrotnie przy okazji podwyższonych wskaźników benzenu:
Zamieszanie z benzenem. Truje nas czy nie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE