Reklama

Spotykamy ich od 20 lat. Co o nich wiemy?

Opublikowano:
Autor:

Spotykamy ich od 20 lat. Co o nich wiemy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie każdy wie, że panowie w lśniących zbrojach, których co i rusz spotykamy na ulicach Płocka, to nie jacyś przypadkowi ludzie, którzy dla hecy paradują po mieście w wypożyczonych z teatru średniowiecznych przebraniach, ale rycerze z obchodzącej właśnie 20 lat istnienia Płockiej Drużyny Kuszniczej.

Nie każdy wie, że panowie w lśniących zbrojach, których co i rusz spotykamy na ulicach Płocka, to nie jacyś przypadkowi ludzie, którzy dla hecy paradują po mieście w wypożyczonych z teatru średniowiecznych przebraniach, ale rycerze z obchodzącej właśnie 20 lat istnienia Płockiej Drużyny Kuszniczej.

Wszystko zaczęło się 20 lat temu, gdy szef Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, druh Wacław Milke , doszedł do wniosku, że tak dłużej być nie może, by Płock, miasto z takimi tradycjami, z katedrą, w której snem wiecznym śpią władcy Polski, nie miało swoich rycerzy, skoro takie drużyny rodzą się w innych miastach. A że dorośli członkowie Dzieci Płocka po odejściu z zespołu nie zawsze mieli się gdzie podziać, pomysł druha przyjęli z entuzjazmem. Tak w 1993 r. powstała Płocka Drużyna Kusznicza, a pierwszym konsultantem technik kuszniczych został kasztelan zamku golubskiego Zygmunt Kwiatkowski. Z biegiem lat do kilkuosobowej początkowo grupki płockich rycerzy dołączyli kolejni, ślubując m.in. by "prawdę sercem i usty wyznawać” i „nigdy jako żyw pleców swoich wrogowi nie ukazywać”. Jak dowiedzieliśmy się od Elżbiety Dobroń, szefowej Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca, "Dzieci Płocka", przy którym działa Płocka Drużyna Kusznicza, w tej chwili rycerski orszak liczy ok. 30 członków, panów i pań.

Od 20 lat spotykamy ich w Płocku podczas różnych imprez i uroczystości, głównie historycznych i państwowych (choćby na Trzeciego Maja, Święto Niepodległości), kościelnych (np. Orszak Trzech Króli) i lokalnych (Dni Historii Płocka, Jarmark Tumski), ale warto wiedzieć, że płocka drużyna należy również do Kapituły Rycerstwa Polskiego i bierze aktywny udział w najważniejszych widowiskach historycznych w całej Polsce - płocczanie walczą dzielnie m.in. pod Grunwaldem, pod Płowcami, biorą udział w turniejach w Golubiu-Dobrzyniu, Gniewie, Malborku, Ogrodzieńcu, Chojniku, Książu, promują płockie dziedzictwo  za granicą.

Właśnie Dni Historii Płocka połączone z Jarmarkiem Tumskim, gdy płockich kuszników możemy zobaczyć w pełnej krasie, uznano za doskonałą okazję do świętowania jubileuszu 20-lecia istnienia.  - Uświetnią go organizowane przez Płocką Drużynę Kuszniczą XXIII Mistrzostwa Polski w strzelaniu z kuszy historycznej, na które zaproszone zostały drużyny z całej Polski - zapowiada Elżbieta Dobroń. - Atrakcją będą pokazy walk rycerzy pieszych i zabawy rycerskie z publicznością, z okazji jubileuszu wybita zostanie także pamiątkowa moneta, którą będzie można otrzymać podczas uroczystości.

Zawody w strzelaniu z kuszy odbędą się na strzelnicy LOK oraz na dziedzińcu Muzeum Diecezjalnego, a pokazy - na Starym Rynku. Imprezę dofinansowuje Urząd Miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE