Reklama

Sposób na pędzących kierowców. Przyjazne radary w Płocku?

Opublikowano:
Autor:

Sposób na pędzących kierowców. Przyjazne radary w Płocku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radarowe wyświetlacze prędkości w Płocku? To wniosek niektórych radnych miejskich. Co na to prezydent?

Radarowe wyświetlacze prędkości w Płocku? To wniosek niektórych radnych miejskich. Co na to prezydent?

Na czwartkowej Sesji Rady Miasta została w tej sprawie złożona został interpelacja.

- Zwracamy się z prośbą o analizę możliwości zakupu oraz instalacji radarowych wyświetlaczy prędkości w miejscach, gdzie kierowcy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość - powiedział radny Michał Sosnowski z PSL-u. - Takie prewencyjne radary instalowane są w większości krajów europejskich, a coraz częściej również w Polskich miastach jako skuteczne narzędzie do walki z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych fotoradarów, które są nakierowane na sankcje.

Jak twierdzą radni, urządzenia, których instalację proponują złożone są z tablicy LED oraz wbudowanego w nią radaru mikrofalowego, który dokonuje pomiaru prędkości jadących samochodów i w czytelny sposób wyświetla jej wartość. Urządzenie mogłoby posiadać regulowany próg prędkości, a przekroczenie tego progu mogłoby być sygnalizowane np. wyświetlającym się, czerwonym napisem „ZWOLNIJ”. Kierowca jadący zgodnie z przepisami widziałby zielony komunikat z napisem „DZIĘKUJĘ”.

Rajcy argumentują, że wyświetlenie aktualnej prędkości pojazdu i w razie jej przekroczenia zmiana koloru wyświetlania z zielonego na czerwony w pulsującej formie oraz ukazanie się rzucającego się w oczy napisu „ZWOLNIJ” ma działanie psychologiczne.

- Instalacja tego typu wyświetlaczy w kilku newralgicznych miejscach, mogłaby przyczynić się do zmniejszenia ilości przypadków przekroczenia prędkości, a co za tym idzie zagrożenia wypadkowego - podkreślają pomysłodawcy.

Co na to prezydent? Andrzej Nowakowski odniósł się do pomysłu przychylnie.

- Uważam, że jest to bardzo ciekawy pomysł - wyraził swoją opinię Andrzej Nowakowski. - Sądzę, że warto przeanalizować go pod kątem wpływu na poprawę bezpieczeństwa na drogach, konsultując go z odpowiednimi służbami. W moim odczuciu istotne jest, by wskazać konkretne miejsca, gdzie miałyby się one znaleźć.

O sprawie będziemy informować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE