reklama

Społeczna ochrona ks. Popiełuszki [foto]

Opublikowano:
Autor:

Społeczna ochrona ks. Popiełuszki [foto] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDziś do kościoła w płockim Trzepowie dotarli z Krzyżem Pątniczym pielgrzymi z warszawskiego Żoliborza, którzy stanowią żywą i chlubną historię narodu polskiego. Walczyli o wiarę, wolność i sprawiedliwość w różnych etapach dziejowych Ojczyzny.

Dziś do kościoła w płockim Trzepowie dotarli z Krzyżem Pątniczym pielgrzymi z warszawskiego Żoliborza, którzy stanowią żywą i chlubną historię narodu polskiego. Walczyli o wiarę, wolność i sprawiedliwość w różnych etapach dziejowych Ojczyzny.

To oni tworzyli podziemie „Solidarności”, stanowili ochronę ks. Popiełuszki za jego życia. Pielgrzymki  z krzyżem mają już długą tradycję. Organizują je od 1994 r. członkowie Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus Archidiecezji Warszawskiej i Warszawsko-Praskiej, pod przewodnictwem kolejnych proboszczów parafii Św. Stanisława Kostki w Warszawie (miejsca grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki).

Kościelna Służba Porządkowa Archidiecezji Warszawskiej „Totus Tuus” jest stowarzyszeniem, którego członkowie zapewniają ład i porządek podczas uroczystości religijnych. Ich służba wypływa z wiary i ze ścisłej więzi z Kościołem. Służba powstała w odpowiedzi na apel do mężczyzn ks. kard. Stefana Wyszyńskiego skierowany w maju 1979 r., aby pomogli w zapewnieniu porządku podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Zgłosiło się 20 tys. mężczyzn, a po zakończenia pielgrzymki zorganizowano grupy porządkowe w parafiach. Prymas Polski kard. Józef Glemp zatwierdził Służbę dekretem przed drugą pielgrzymką Jana Pawła II w 1983 r.

Pielgrzymi z warszawskiego Żoliborza stanowią żywą i chlubną historię narodu polskiego. Walczyli o wiarę, wolność i sprawiedliwość w różnych etapach dziejowych Ojczyzny. Tworzyli podziemie „Solidarności”, stanowili ochronę ks. Popiełuszki. Od lat pełnią wartę przy jego grobie i pielgrzymują z krzyżem w różne zakątki Polski. W niedzielę przed południem dotarli do Płocka. Po zakończeniu uroczystości, na której była m.in. siostrzenica księdza Popieuszki, zostały złożone kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Później grupa udała się do Sanktuarium św. Faustyny i katedry.

Krzyż Pątniczy składa się z trzech krzyży i niesie za sobą określoną symbolikę:
- najmniejszy, dwunastocentymetrowy (12 lat kapłaństwa ks. Jerzego) wykonany jest z drewna z katafalku, na którym stała trumna z ciałem ks. Jerzego w czasie jego pogrzebu.
- dwa pozostałe wykonane są z drewna bukowego (1,8 m) i dębowego (4 m). Na krzyżu umieszczony jest napis: „Zło dobrem zwyciężaj” – przesłanie zamordowanego kapłana. (Początkowo był tylko jeden krzyż 1,8 m, jednak okazał się on zbyt mały i stąd dodano większy, 4-metrowy).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE