reklama

Spółdzielnia w sprawie kotów na Tysiąclecia

Opublikowano:
Autor:

Spółdzielnia w sprawie kotów na Tysiąclecia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW odpowiedzi na nasze pytania o problem z kotami z Mieszka I, spółdzielnia nadesłała swoje stanowisko w tej sprawie. - Celem działalności spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jej członków i ich rodzin - przypominają w Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Opieką nad zwierzętami bytującymi w miastach winny zajmować się organy gminy i organizacje do tego powołane.

W odpowiedzi na nasze pytania o problem z kotami z Mieszka I, spółdzielnia nadesłała swoje stanowisko w tej sprawie. - Celem działalności spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jej członków i ich rodzin - przypominają w Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Opieką nad zwierzętami bytującymi w miastach winny zajmować się organy gminy i organizacje do tego powołane.

O kłopocie, który z wolno żyjącymi kotami mają mieszkańcy bloków przy ul. Mieszka I, pisaliśmy w zeszłym tygodniu w artykule . Dokarmianie kilkunastu kotów w piwnicy bloków przez ich społeczną opiekunkę sprawiło, że zwierzęta szybko zadomowiły się w budynkach. A wraz z nimi brud, odrzucający na kilometr fetor kocich odchodów i pchły. Efekt jest taki, że do klatek schodowych po prostu nie da się wejść, a latem nie można otworzyć okna. Kotów nie ubywa, rozmnażają się w coraz szybszym tempie, bo w większości nie są wysterylizowane. Nie boją się ludzi, wylegują się błogo na maskach samochodów, rysując pazurami karoserię. Mieszkańcy mają dość, szukają pomocy i w Ratuszu, i w spółdzielni, i w TOZ-ie, nawet na policji.

Płocka Spółdzielnia Mieszkaniowa, do której należą bloki przy Mieszka I, poprosiła o czas na wypracowanie swojego stanowiska i podjęcia decyzji co do sposobów wyjścia z tego impasu. Dziś dostaliśmy pismo, w którym władze spółdzielni wyjaśniają, co w tej sprawie zrobiły, czego nie zrobiły i dlaczego, oraz w jaki jeszcze sposób zamierzają kłopotowi zaradzić.

Płock, 23.07.2012

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej w sprawie kotów w bloku przy ul. Mieszka I 2 w Płocku, Płocka Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa informuje jak niżej.
Przede wszystkim podkreślić należy, iż działania Spółdzielni w zakresie uregulowania trudnej sytuacji z kotami oraz z ich dokarmianiem w piwnicach, podejmowane były wielokrotnie.

Zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie zwierząt stworzenie systemu opieki i kontroli populacji kotów bytujących w miastach należy do zadań własnych gminy i powinno być realizowane we współpracy z organizacjami ochrony zwierząt czy wspólnotami mieszkańców.

Spółdzielnia wielokrotnie podejmowała próby współpracy z organami gminy oraz wspomnianymi organizacjami (pisma do schroniska dla zwierząt, organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, Straży Miejskiej z prośbą o wyłapanie bezdomnych zwierząt), powołując się m.in. na uregulowania zawarte w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Płocka” stanowiącego załącznik do Uchwały Nr 731/XLIII/05 Rady Miasta Płocka z dnia 28 czerwca 2005 r., jednakże za każdym razem odmawiano współpracy tłumacząc, że koty przebywające w piwnicach są zwierzętami wolno żyjącymi, które ustawa o ochronie zwierząt interpretuje jako dobro ogólno narodowe, któremu należy zapewnić warunki rozwoju i swobodnego bytu (art. 21).

Wobec powyższego, PSML-W na własną rękę próbowała powziąć działania mające na celu załagodzenie konfliktu poprzez m.in. rozmowy oraz pisma kierowane do osób dokarmiających owe zwierzęta, aby czyniły to w miejscach ustronnych, położonych z dala od miejsc gdzie przebywa duża ilość ludzi. Takimi miejscami były np. domki przeznaczone do karmienia kotów. Ów domek Spółdzielnia umieściła m.in. w rejonie bloku przy ul. Mieszka I-go 2. W bardzo krótkim czasie domek ten został skradziony. Planowany jest zakup kolejnego domku i umieszczenie go w problematycznej okolicy.

W budynkach wywieszano informacje o zakazie dokarmiania kotów w budynkach, jednakże zakaz ten jest w większości przypadków ignorowany przez karmicieli zwierząt. W związku z ukazaniem się 17.07.2012 r. informacji Urzędu Miasta Płocka „Jak dbać o koty wolno żyjące”, informacja ta została w dniu 23.07.2012 r. wywieszona na tablicach ogłoszeń w budynku przy ul. Mieszka I-go 2 w Płocku. Zostanie również umieszczona w pozostałych budynkach należących do zasobów PSML-W. Należy także nadmienić, iż fakt dokarmiania kotów wykorzystywany jest przez osoby postronne, które „podrzucają” niechciane zwierzęta (anonimowe telefony od mieszkańców). W rozmowach z osobami dokarmiającymi koty podkreśla się, aby jako ich opiekunowie społeczni, występowali do Urzędu Miasta z wnioskami o sterylizację kotek i kastrację kotów. Niestety pomimo tego, liczba populacji tych zwierząt stale się powiększa.

W drzwiach altanek śmietnikowych wycięte zostały otwory, aby zwierzęta mogły się w nich schronić przed opadami atmosferycznymi czy chłodem. We wszystkich w okienkach piwnicznych (z wyjątkiem jednego w danym budynku) zamontowane zostaną siatki ochronne. Ponadto informujemy, iż dnia 20.07.2012 r. wystosowane zostało pismo do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarno – Epidemiologicznego w Płocku z prośbą o przeprowadzenie badań w budynku przy ul. Mieszka I-go 2 dot. zagrożenia medycznego, jakie niesie za sobą przebywanie w jednym miejscu tylu zwierząt.

Po wykonaniu stosownych ekspertyz przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną Spółdzielnia przeprowadzi czynności mające na celu zlikwidowanie nieprzyjemnego zapachu poprzez dezynfekcję korytarzy piwnicznych. Przed przystąpieniem do dezynfekcji, na tablicach ogłoszeń wywieszone zostaną informacje o terminie i sposobie jej przeprowadzenia. Spółdzielnia jest w kontakcie z firmą przeprowadzającą tego rodzaju przedsięwzięcia i użyte zostaną środki bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zaznaczamy jednak, że w celu zlikwidowania nieprzyjemnego zapachu przeprowadzane są rutynowe czynności przez gospodarza terenu, tj. sprzątanie na bieżąco.

Główną przyczyną przedmiotowego konfliktu są zapisy w obowiązujących przepisach prawnych, w zakresie zakwalifikowania kotów bytujących w miastach do zwierząt bezdomnych bądź zwierząt wolno żyjących.

Jako spółdzielnia mieszkaniowa podkreślamy, iż obowiązują nas przepisy m.in. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które wyraźne stanowią, że celem działalności spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków i ich rodzin. Natomiast opieką nad zwierzętami bytującymi w miastach winny zajmować się organy gminy i organizacje do tego powołane.

Zofia Kędzierska - członek zarządu, Krystyna Wrzeszczyńska - zastępca prezesa ds. ekonomicznych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE