Reklama

Spodziewają się dużych kolejek po 500+. Rusza nabór wniosków

Opublikowano:
Autor:

Spodziewają się dużych kolejek po 500+. Rusza nabór wniosków - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wnioski o przyznanie świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” trzeba składać co rok, dlatego od 1 sierpnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej ustawią się kolejki. Spodziewają się kilku tysięcy płocczan. - Może ulec zmianie liczba osób, które będą pobierały świadczenia – mówi nam kierowniczka działu świadczeń rodzinnych, Eliza Dygas.

Wnioski o przyznanie świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” trzeba składać co rok, dlatego od 1 sierpnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej ustawią się kolejki. Spodziewają się kilku tysięcy płocczan. - Może ulec zmianie liczba osób, które będą pobierały świadczenia – mówi nam kierowniczka działu świadczeń rodzinnych, Eliza Dygas. 

Zgodnie z danymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do końca 2016 roku rodzin uprawnionych do otrzymywania świadczenia w Płocku w wysokości 500 zł miesięcznie było 7 tys. 200. Wypłacono 88 tys. świadczeń, w tym 36 tys. na pierwsze dziecko. Dominują rodziny z jednym dzieckiem bądź z dwojgiem, chociaż był też przypadek rodziny z sześciorgiem dzieci. Od 1 sierpnia można składać wnioski o kolejne świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” na okres od 1 października 2017 roku do 30 września 2018 roku. W jaki sposób złożyć wnioski? Należy wybrać jedną z kilku możliwości. Oczywiście można to nadal zrobić osobiście, a także listownie bądź przez internet (należy skorzystać z portalu informacyjno-usługowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [email protected] lub z ePuap wymagającego profilu zaufanego). Warto mieć też na uwadze Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Płocczanie chętnie korzystają także z bankowości elektronicznej.

Kierowniczka działu świadczeń rodzinnych w płockim MOPS-ie, Eliza Dygas Eliza zachęca do skorzystania z formy internetowej. Jeśli jednak chcemy to zrobić osobiście, należy udać się w tej sprawie do Działu Świadczeń Rodzinnych przy pl. Dąbrowskiego 1 (II piętro) lub do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Wolskiego 4 (tylko wnioski bezdochodowe, a więc na drugie i kolejne dzieci w rodzinie). Jeśli wnioski złożymy do końca sierpnia, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata tego świadczenia powinny nastąpić do 31 października. Składając wniosek we wrześniu wypłata nastąpi do końca listopada. Jeśli zaś wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wpłata świadczenia nastąpi najpóźniej do końca 2017 roku. Lepiej nie zwlekać, bo jeśli wniosek zostanie złożony dopiero w listopadzie, to później możemy nie otrzymać wyrównania za październik

Wnioski składają nie tylko nowe osoby, ale i te, które chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego. Przy świadczeniu na pierwsze dziecko brany jest pod uwagę dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, który nie może przekroczyć 800 zł (jeśli dziecko jest niepełnosprawne – wówczas 1 tys. 200 zł). Przy drugim i kolejnym dziecku świadczenie nadal przysługuje niezależnie od dochodu. 

Liczba przyznanych świadczeń może z kilku względów ulec zmianie. Ministerstwo postanowiło wszystko uszczelnić i zapobiec sytuacjom, kiedy ktoś próbuje dopasować swój dochód do kryteriów programu przy świadczeniu na pierwsze dziecko lub deklaruje niezgodne z prawdą samotne wychowywanie dziecka.

- Osoby samotnie wychowujące dziecko, aby otrzymać 500 zł, będą musiały mieć zasądzone alimenty od drugiego rodzica – tłumaczy Eliza Dygas.

Ponadto dochód nie będzie traktowany jako utracony, jeżeli rodzic w ciągu trzech miesięcy od zwolnienia będzie ponownie zatrudniony u tego samego pracodawcy. Zgodnie z nowymi zasadami nie można już zlikwidować działalności gospodarczej i ponownie podjąć wcześniej niż po upływie trzech miesięcy. Innymi słowy, aby utrata dochodu została uznana, dochód musi być niższy przez okres minimum trzech miesięcy. W ten sposób ministerstwo chce wyeliminować przypadki, kiedy ktoś umawiał się z pracodawcą odnośnie zwolnienia i ponownego przyjęcia do pracy, ale już na gorszych warunkach (wypłacając różnicę „pod stołem”), aby obniżyć swoje dochody i załapać się na 500 plus.

Zmiany objęły przedsiębiorców, którzy dotychczas rozliczali się w formie ryczałtu lub karty podatkowej. Teraz trzeba uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku i wysokości opłacanego podatku w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

Dotychczas zdarzały się odmowy właśnie przy wnioskach o przyznanie 500 zł na pierwsze dziecko. Świadczenie wypłaca się jednemu z rodziców, ale co w sytuacji, kiedy ta opieka sprawowana jest, zgodnie z orzeczeniem sądu, naprzemiennie lub przykładowo ojciec może ją pełnić przez trzy dni, a matka przez cztery dni w tygodniu? W takich sytuacjach świadczenie dzielono odpowiednio w stosunku do dni sprawowania opieki nad synem czy córką przez każdego z rodziców. Od 1 października będzie już inaczej, świadczenie zostanie podzielone między rodziców po 250 zł.

Wzory wniosków znajdziemy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Wnioski są bardzo czytelne, chociaż ich wypełnienie wymaga czasu – twierdzi Eliza Dygas. Jest dostępna instrukcja krok po kroku, w jaki sposób wypełnić arkusze. Kierowniczka radzi na spokojnie zapoznać się w domu z wnioskiem i samemu spróbować go wypełnić, a w razie pytań korzystać z pomocy pracowników MOPS-u. - Wszystko zostało tak przemyślane, aby klient musiał przynosić jak najmniej dokumentów, część informacji pozyskamy sami.

Od 1 sierpnia spodziewają się dużych kolejek jeszcze z jednego względu. Do jednego pracownika będę wpływały wnioski o 500 plus, a także o przyznanie zasiłku rodzinnego i świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Minister Elżbieta Rafalska zapewnia, że cała obsługa, wypełnianie wniosków, podobnie jak same wnioski o środki z programu „Rodzina 500 plus” są nieodpłatne. Nikomu nie trzeba płacić za ich wypełnienie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE