Reklama

Reklama

Spis powszechny. Spodziewajcie się wizyty rachmistrza. Musicie mu udzielić informacji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Portal Płock

Spis powszechny. Spodziewajcie się wizyty rachmistrza. Musicie mu udzielić informacji  - Zdjęcie główne

foto Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa spis powszechny, a województwo mazowieckie jest drugie pod względem odsetka spisanych osób, choć to wciąż zaledwie 35 proc. Teraz w teren ruszą rachmistrzowie i mamy obowiązek udzielić im informacji. Za odmowę grozi kara grzywny.

Reklama

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Ludności i Mieszkań. Główny Urząd Statystyczny chce dowiedzieć się np. gdzie mieszkamy, czy mamy stały adres, jak długo mieszkamy w danym miejscu, powierzchnię użytkową, czy wykorzystujemy odnawialne źródła energii, w jakim mówimy języku i czy pozostajemy w niefomalnym związku. Udział w spisie jest obowiązkowy - odmawiający musi liczyć się z karą grzywny

Do tej pory spisać można było się przez internet - to podstawowa forma. Osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać ze specjalnej infolinii, a od 23 czerwca w teren ruszyli rachmistrzowie. Jeśli zapukają do naszych drzwi, mamy obowiązek udzielić im odpowiedzi. 

- Wyjątkowo – jeśli jest uzasadniony powód – można poprosić o przełożenie kontaktu na inny możliwie szybki termin. Unikanie na różne sposoby udzielenia odpowiedzi podczas rozmowy z rachmistrzem spisowym skutkuje przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie. To z kolei grozi grzywną w wysokości nawet do 5 tys. złotych! - podkreśla Urząd Statystyczny w Warszawie. 

Jak rozpoznać, że osoba podająca się za rachmistrza faktycznie jest rachmistrzem? Można skorzystać z internetowego formularza (klik) - po wprowadzaniu do niego danych sprawdzimy czy legitymacja rachmistrza jest prawdziwa. Tożsamość rachmistrza można także zwerfyikować dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99. 

- Rachmistrzowie są przygotowani do pracy w reżimie epidemicznym. Wchodząc do mieszkania będą mieć założone maski i będą zachowywać bezpieczny odstęp. Odpowiedzi na spisowe pytania będą wprowadzane przez rachmistrza do aplikacji internetowej. Nie ma więc konieczności dotykania i podpisywania żadnych dokumentów! - informują urzędnicy. 

 Rachmistrz może próbować skontaktować się z nami telefonicznie. Będzie dzwonił z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

W Płocku do tej pory spisało się 35 900 mieszkańców (30 proc.)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy