Reklama

Reklama

Specjalny fotoradar nad "Dzwonem". Kiedy urządzenie zawiśnie nad rondem w Płocku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Specjalny fotoradar nad "Dzwonem". Kiedy urządzenie zawiśnie nad rondem w Płocku?  - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nad rondem Wojska Polskiego pojawi się specjalny fotoradar, który będzie rejestrował wykroczenia nieprzestrzegania sygnalizacji świetlnej. W lutym otwarto koperty z ofertami, ale mimo to na dziś trudno określić czy i kiedy procedura zostanie zakończona.

Reklama

Rondo Wojska Polskiego przez płockich kierowców zostało ochrzczone "dzwonem", co ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Co kilka-kilkanaście dni dochodzi tam do stłuczek lub wypadków, a jednym z głównych powodów jest nieprzestrzeganie sygnalizacji świetlnej. Ostatni taki przypadek to... poniedziałek 19 kwietnia. Samochód ciężarowy wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. 

Nie pomagają nawet zamontowane sekundniki, które sygnalizują moment zmiany świateł. Kierowcy po prostu umyślnie ingorują sygnalizację świetlną. 

Na pomoc fotoradar

Pod koniec roku Inspekcja Transportu Drogowego ogłosiła przetarg na dostawę i montaż 30 specjalnych fotoradorów, które będą rejestrować wykroczenia dotyczące nieprzestrzegania sygnalizacji drogowej. Jedno z takich urządzeń miało zawisnąć właśnie nad rondem Wojska Polskiego w Płocku. 

26 lutego otwarto koperty z ofertami. ITD chciała za całość przedsięwzięcia zapłacić nieco ponad 29,5 mln złotych. Najniższa oferta opiewa na ponad 37,2 mln złotych, a najdroższa na aż 75,3 mln złotych. Jak tłumaczą w biurze prasowym ITD, wszystkie oferty mieszczą się jednak w budżecie. Jak to możliwe? 

- Nie bierzemy pod uwagę całości oferty, tylko wycenę lokalizacji podstawowych. W przypadku pozostałych, rezerowych lokalizacji, prosiliśmy tylko o wycenę w celach szacunkowych. Jeżeli chodzi o instalację 30 urządzeń w lokalizacjach podstawowych, to co do kwoty instalacji w 1 lokalizacji mieści się to w budżecie - tłumaczy Wojciech Król z zespołu prasowego Inspekcji Transportu Drogowego. 

Płock jest na 27. miejscu na liście lokalizacji podstawowych, więc urządzenie wcześniej czy później się tu pojawi. Przetarg nie może zostać jednak rozstrzygnięty, bo jeden z oferentów złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Póki co nie ma jeszcze terminu rozprawy. 

- Z drugiej strony nie możemy zrealizować postępowania ze względu na pandemię. Musimy zorganizować testy, tak testowaliśmy urządzenia stacjonarne w marcu zeszłego roku. W wyniku pandemii pojawiły się duże opóźnienia. Postępowanie może potrwać dłużej niż to przewidywaliśmy jeszcze 3 lata temu  - mówi Król. 

Jeżeli KIO nie unieważni przetargu, Inspekcja Transportu Drogowego wybierze któregoś z wykonawców. Ten od momentu podpisania umowy będzie miał maksymalnie 72 tygodnie na realizację zamówienia. Nowy fotoradar prawdopodobnie nie zawiśnie więc jeszcze w 2021 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy