Reklama

SOS pożyczkowe:sprawdź, zanim podpiszesz

Opublikowano:
Autor:

SOS pożyczkowe:sprawdź, zanim podpiszesz - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyposażenie do kuchni czy rodzinne wczasy można sfinansować zarówno środkami z konta oszczędnościowego, jak i pochodzącymi z pożyczki. Sięgając po pożyczki bankowe lub pozabankowe, warto jednak wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Wyposażenie do kuchni czy rodzinne wczasy można sfinansować zarówno środkami z konta oszczędnościowego, jak i pochodzącymi z pożyczki. Sięgając po pożyczki bankowe lub pozabankowe, warto jednak wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Niespodziewane wydatki to spory problem. Idealną sytuacją jest, gdy np. naprawę samochodu czy zakup pralki można sfinansować z oszczędności. Gdy tych jednak brak, pojawia się pytanie o alternatywne źródła finansowania. Do najpopularniejszych należą pożyczki bankowe i pozabankowe. Ponieważ pochopna decyzja o podpisaniu umowy pożyczkowej może okazać się kosztowna, tak ważne jest, by odpowiednio wcześniej wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas porównywania ofert banków i firm pozabankowych.

Pożyczki pozabankowe vs bankowe

Jeżeli jesteś osobą rozważającą pożyczkę, to możesz zastanawiać się, czym właściwie różnią się produkty oferowane przez banki od produktów dostępnych w ofercie firm pozabankowych. Różnic jest sporo i wynikają one przede wszystkim z polityki poszczególnych podmiotów. Banki (by ograniczyć ilość niespłacanych pożyczek) najczęściej wymagają, by potencjalny pożyczkobiorca dostarczył przed podpisaniem umowy m.in. zaświadczenie o zarobkach. Firmy pozabankowe wychodzą z założenia, że ilość formalności należy ograniczać, w związku z czym oferują produkty na oświadczenie – potencjalny klient określa miesięczne dochody i ewentualnie wskazuje ich źródło.

Łatwość dostępu do pożyczki to zatem podstawowy parametr różnicujący ofertę banków i firm pozabankowych. Te pierwsze bowiem nie tylko wymagają dostarczenia licznych, poświadczających wysokość osiąganych dochodów dokumentów, lecz także zastrzegają sobie sporo czasu na rozpatrzenie wniosku. Składając wniosek o przyznanie pożyczki w firmie pożyczkowej, jako potencjalny klient możesz otrzymać odpowiedź już po kilku minutach. Zapomnieć nie można przy tym o okresie spłaty. Banki najczęściej umożliwiają określenie terminu raty, podczas gdy firmy pozabankowe idą o krok dalej i dodatkowo pozwalają klientowi wybrać okres spłaty. Przykładem jest ekredycik.pl, oferujący pożyczki z okresem spłaty od 12 do 30 miesięcy (z maksymalnego okresu spłaty mogą skorzystać osoby podpisujące pożyczkę na kwotę wyższą niż 3000 zł).

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Poza skrupulatnym porównaniem ofert banków i firm pozabankowych nie powinieneś zapomnieć o konieczności sprawdzenia samego pożyczkodawcy. Szczególnie istotne jest to w przypadku firm pozabankowych. Jeżeli zainteresowała cię oferta jednego z takich podmiotów, nie zaszkodzi sprawdzić jego wiarygodności i zapoznać się z opiniami wyrażonymi przez jego klientów. Rzetelne i uczciwe firmy pozabankowe dbają o to, by takie informacje były publikowane na ich stronach internetowych.

Przed podpisaniem umowy, warto do niej zajrzeć. I choć rada ta wydaje się oczywista, nadal wielu konsumentów o niej zapomina. Zarówno banki, jak i firmy pozabankowe udostępniają konsumentom umowę do wglądu. Warto wykorzystać tę okazję, by sprawdzić, czy warunki udzielenia pożyczki są zgodne z informacjami uzyskanymi na etapie zapoznawania się z ofertą. W twoim interesie leży również zwrócenie uwagi na koszty – szczególnie istotna jest prowizja i oprocentowanie pożyczki. Powinieneś też sprawdzić, czy wybrany bank lub firma pozabankowa nie przewidziały dodatkowych opłat, a także zweryfikować okres spłaty pożyczki oraz wysokość poszczególnych rat.

Co powinno obudzić twoją czujność? Jeżeli przedstawiciel banku lub firmy pozabankowej nie jest w stanie przekazać ci informacji o kosztach udzielenia pożyczki lub jeśli masz problem z otrzymaniem do wglądu treści umowy, to lepiej, byś poszukał innej oferty.

Przy wyborze oferty kieruj się rozsądkiem

Oferta banków i firm pozabankowych jest bardzo szeroka – nie warto zatem śpieszyć się z wyborem. Skrupulatne zapoznanie się z warunkami przyznania i spłaty pożyczki leży w twoim interesie. Jeżeli nie chcesz, by przyznana pożyczka okazała się kosztowna,  powinieneś działać ostrożnie. Poza sprawdzeniem kosztów pożyczki, musisz pamiętać o swoich potrzebach i możliwościach. Nie warto ubiegać się o kwotę pożyczki wyższą, niż jest ci potrzebna, bo każda pożyczona czy to od banku, czy też firmy pozabankowej złotówka jest oprocentowana.

Jeżeli zdecydowałeś się skorzystać oferty banku lub firmy pozabankowej, to powinieneś również pamiętać o regularnej spłacie. Tylko dopasowanie wysokości i ilości rat do twoich dochodów pozwoli ci na spłatę zaciągniętego zobowiązania w terminie. To bardzo ważne, bo od tego, jak będziesz spłacał pożyczkę, zależy twoja historia kredytowa. Dziś nie tylko banki, lecz także firmy pozabankowe chronią się przed nieodpowiedzialnymi konsumentami – większość z działających na rynku podmiotów weryfikuje potencjalnego pożyczkobiorcę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE