Reklama

Śmierdzi w całym mieście. Bardzo wysokie stężenie dwutlenku siarki

Opublikowano:
Autor:

Śmierdzi w całym mieście. Bardzo wysokie stężenie dwutlenku siarki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W całym mieście unosi się przykry zapach. Okazało się, że przyczyną był orlenowski Claus. Stacje pomiarowe w Płocku wskazały też bardzo wysokie stężenie dwutlenku siarki.

W całym mieście unosi się przykry zapach. Okazało się, że przyczyną był orlenowski Claus. Stacje pomiarowe w Płocku wskazały też bardzo wysokie stężenie dwutlenku siarki.

Do naszej redakcji pisali zaniepokojeni Czytelnicy, którzy pytali, czy mogą spokojnie wyjść na dwór. Skarżyli się na mdłości i niepokojące bóle głowy. Orlen przekazał, że nie ma podstaw do niepokoju i sytuacja została opanowana.

- Pragniemy poinformować, że około godz. ok. 14.40 nastąpiło chwilowe, blokadowe wyłączenie systemu bezpieczeństwa na kompleksie instalacji  Clausa - informuje Biuro Prasowe Orlen. - Sytuacja jest  ustabilizowana i nie zagraża środowisku. Ze względu na kierunek wiatru w okolicy zakładu mogą wystąpić uciążliwości zapachowe.

Około 17 na stacji pomiarowej przy ul. Jadwigi było bardzo wysokie stężenie SO2, czyli dwutlenku siarki, które rosło w zawrotnym tempie z 1,0µg/m3 o godz. 15 do mieszczące się w granicach 255,2 µg/m3  (godz. 17). Następnie pomiary zaczęły spadać - około godz. 19 było 100,3 µg/m3.

Jak można przeczytać na stronie WIOŚ - zbliżamy się do dopuszczalnej granicy.

-  Poziom dopuszczalny stężenia jednogodzinnego dla dwutlenku siarki wynosi 350 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 24 razy w ciągu roku. Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego wynosi 125 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 3 razy w ciągu roku. Poziom alarmowy stężenia jednogodzinnego dwutlenku siarki wynosi 500 µg/m3 - podaje WIOŚ.

Dwutlenek siarki (SO2) to bezbarwny gaz o ostrym, gryzącym i duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe. Wchłaniany jest do organizmu człowieka przez błonę śluzową nosa i górny odcinek dróg oddechowych. Jest trujący dla zwierząt i szkodliwy dla roślin.

Dwutlenek siarki powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych zawierających siarkę - zarówno w zakładach przemysłowych, lokalnych kotłowniach, jak również w indywidualnych kotłach grzewczych.

Dwutlenek siarki może powodować podrażnienie górnych dróg oddechowych, a także zaostrzenie schorzeń powodujących podrażnienie spojówek i skóry. Wysokie stężenia dwutlenku siarki mogą wywołać ostre choroby górnych dróg oddechowych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE