Reklama

Skarbówka po nowemu. Będzie wygodniej?

Opublikowano:
Autor:

Skarbówka po nowemu. Będzie wygodniej? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Chcesz wiedzieć, kiedy Urząd Skarbowy będzie chciał skontrolować Twoją firmę? Korzystaj z systemu e-Podatki.

Chcesz wiedzieć, kiedy Urząd Skarbowy będzie chciał skontrolować Twoją firmę? Korzystaj z systemu e-Podatki.


Prezentacja przygotowanego z myślą o urzędach skarbowych nowego systemu informatycznego, wzbudziła olbrzymie zainteresowanie wśród drobnych przedsiębiorców z naszego miasta. Sala szkoleń płockiej skarbówki dosłownie pękała w szwach, a znalezienie wolnego miejsca graniczyło niemal z cudem.

Podstawowe założenia związane z wprowadzeniem w życie systemu elektronicznego rozliczania podatków przedstawili naczelnik US Płock Maciej Imielski oraz wicedyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Leszek Stępniewski.

– System e-Podatki ma uprościć funkcjonowanie i obsługę tych dziedzin życia, w których niezbędny jest kontakt między urzędem skarbowym a podatnikiem – tłumaczył Maciej Imielski. – Będzie przy tym gwarantował najlepszą relację poniesionych nakładów do rezultatu.

Program e-Podatki to zbiór działań, które mają pomóc w transformacji polskiej administracji podatkowej. To działania organizacyjne, legislacyjne i informatyczne, dzięki którym zostanie ona wyposażona w nowoczesne narzędzia zarządzania informacją.

Wdrożenie programu e-Podatki powinno doprowadzić wreszcie do znaczącego zmniejszenia luki podatkowej czyli różnicy między podatkami należnymi a tymi, które faktycznie zostały ściągnięte. – Dzięki wykorzystaniu nowego systemu możemy znacząco obniżyć koszty poboru podatków – mówił Maciej Imieliński. – Jeśli formularze podatkowe wypełniane są elektronicznie, odpadają nam koszty papieru i tonera do drukarek i tym podobne.

Każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z Portalu Podatkowego, na którym istnieje możliwość założenia indywidualnego konta podatnika. Znacznie ułatwione będzie zakładanie działalności gospodarczej (wreszcie wcielona ma być w życie idea „jednego okienka”) i udzielanie pomocy społecznej. Przedsiębiorcy składający swoje oferty w zamówieniach publicznych będą mogli zostać sprawdzeni w dowolnym urzędzie skarbowym. Nawet znacznie oddalonym od miejsca pracy i miejsca zamieszkania.

Wdrażane jednocześnie z e-Podatkami programy e-Rejestracja i e-Deklaracje 2 mają w znaczący sposób usprawnić działanie administracji podatkowej w zakresie ewidencjonowania interesantów i wymiany informacji z otoczeniem. Budowa, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki nie jest tanie. Jego całkowity koszt szacowany jest na ponad 232 miliony złotych. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pełne wdrożenie systemu powinno nastąpić do końca 2017 roku.

Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE