reklama
reklama

Skąd Słowianie w Polsce? Dlaczego katedra jest na Wzgórzu Tumskim? Poznali mnóstwo ciekawostek [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotnie południe Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna w ramach akcji turystyczno - edukacyjnej "Odkryj z nami Płock" zaprosiła na spacer "Skarby i relikty średniowiecznego miasta".
reklama

Wraz z "odPLOTowymi" przewodnikami turystycznymi przez całe wakacje można bezpłatnie odkrywać historię jednego z najstarszych miast w Polsce oraz liczne jego atrakcje.

- Czekamy na Was w sobotę aby ruszyć wraz z przewodnikami na kolejną niesamowitą wyprawę. Tym razem przeniesiemy się do średniowiecza i odkryjemy skarby i relikty tych czasów. Startujemy ze Starego Rynku - zapraszała Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna.

Skusiło się sporo osób, zarówno płocczan jak i gości z innych miejscowości. Utworzono cztery grupy, które pod wodzą przewodników obejrzały Katedrę oraz Opactwo Pobenedyktyńskie. 

- Czy wiecie, skąd się wzięli Słowianie na obecnych ziemiach polskich? A dlaczego katedra powstała właśnie w tym miejscu, w którym powstała? I jak poznać z zewnątrz, że to katedra - przewodnik wciągał zebranych do aktywnego udziału w spacerze.

Pytania były trudne, więc wyjaśnił, że tak naprawdę nikt nie wie nic na 100 procent odnośnie pochodzenia Słowian. Natomiast katedrym swiątynie chrześcijańskie, wznoszono najczęściej na miejscu wcześniejszego kultu pogańskiego,

Z kolei katedra zawsze ma dwie wieże i trzy nawy, nie może być innych proporcji. Katedra płocka wznosi się na urwistym i wyniosłym Wzgórzu Tumskim, ponad 50 metrów nad taflą Wisły, niejako wtopiona w kompleks piastowskiego zamku.

Jakie były jej początki? Otóż po utworzeniu diecezji w 1075 r. zbudowano pierwszy, całkowicie wykonany z drewna, kościół katedralny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Według „Kroniki” Galla Anonima był on miejscem pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza w 1099 r.

- Najprawdopodobniej najazd Pomorzan w latach 1126-1127 zniszczył te świątynię. Biskup płocki Aleksander z Malonne  (dzisiejsza  Belgia)  w 1136 r. przystąpił do budowy pierwszej kamiennej katedry, której konsekracja odbyła się w 1144 r. - czytamy na stronie katedry.

W sobotę dla każdego uczestnika przygotowano Płocki Paszport Turystyczny – mini przewodnik po Płocku. Podczas tegorocznej, trzynastej już edycji wakacyjnych spacerów zaplanowano jeszcze kilka "dań":

- 5 sierpnia: Najstarsza szkoła w Polsce - Małachowianka
- 12 sierpnia: Miasto Bohater. Obrona Płocka 1920 roku
- 19 sierpnia: Radziwie - 100-lecie przyłączenia do Płocka (start wyjątkowo na placu Mościckiego w Radziwiu)
- 27 sierpnia: Znaczenie Wisły i spichlerze. Muzeum etnograficzne i płockie archiwum.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama