Z początkiem 2023 r. prawa miejskie odzyskał Bodzanów, oddalony ok. 20 km od Płocka, który był już miastem w latach 1351−1869. Dołączył do trzech innych miast w powiecie płockim: Drobina, Gąbina i Wyszogrodu.
Już kilka razy pisaliśmy o staraniach Staroźreb, aby uzyskać prawa miejskie. Możliwe, że stanie się to za rok. Niedawno pierwsze ruchy w tym samym kierunku wykonał także Bielsk.
W 2025 r. w Polsce przybędzie siedem miast, w tym jedno w województwie mazowieckim - Kazanów.
Nowe miasta w Polsce:
Końskowola (województwo lubelskie, powiat puławski);
Kurów (województwo lubelskie, powiat puławski);
Wąwolnica (województwo lubelskie, powiat puławski);
Kazanów (województwo mazowieckie, powiat zwoleński);
Kobylnica (województwo pomorskie, powiat słupski);
Sobków (województwo świętokrzyskie, powiat jędrzejowski);
Zaniemyśl (województwo wielkopolskie, powiat średzki).
Warto dodać, że część z nich już kiedyś była miastem. Kurów prawa miejskie uzyskał przed 1442 r., stracił je pod koniec XIX wieku. Zaniemyśł zyskał je w 1742 r., ale stracił w 1934 r. Z kolei Końskowola uzyskała lokację miejską w 1532 r., by zostać pozbawiona praw miejskich w 1870 r.
Obecny podział administracyjny obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 1999 r. Są województwa, powiaty (w tym gminy mające status miast na prawach powiatu jak Płock) oraz gminy.
Mamy 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu, 2477 gmin i - od 1 stycznia 2025 r. - 1020 miast. 107 z nich to takie, w których władzę sprawuje wybierany przez mieszkańców prezydent.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.