Reklama

Sezon na wycieczki rowerowe trwa w najlepsze. Warto znać przepisy

Opublikowano:
Autor:

Sezon na wycieczki rowerowe trwa w najlepsze. Warto znać przepisy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka ostatnich dni było rzeczywiście paskudnych, ale nie zmienia to faktu, że lato to najlepsza pora na wycieczki rowerowe. Czy to nad pobliskie jezioro czy zwyczajna, rekreacyjna przejażdżka. Policjanci zwracają jednak uwagę, że nie wszyscy znają stosowne przepisy.

Kilka ostatnich dni było rzeczywiście paskudnych, ale nie zmienia to faktu, że lato to najlepsza pora na wycieczki rowerowe. Czy to nad pobliskie jezioro czy zwyczajna, rekreacyjna przejażdżka. Policjanci zwracają jednak uwagę, że nie wszyscy znają stosowne przepisy.

Wsiadając na rower stajemy się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Funkcjonariusze przypominają kilka podstawowych zasad, które musi opanować każdy rowerzysta:

  • Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. 
  • Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. 
  • Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku. 

Pamiętajcie, że jadąc po jezdni, należy jechać gęsiego i zachować odpowiedni odstęp, trzymać przynajmniej jedną rękę na kierownicy i nie czepiać się innych pojazdów. 

Warto także wiedzieć, że rowerem można poruszać się po chodniku tylko w określonych przypadkach:

- gdy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do 10 lat,

- gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, 

- gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). 

Należy wówczas jechać powoli i zachować szczególną ostrożność, a także ustępować miejsca pieszym. Nie wolno za to przejeżdżać przez pasy - w takim wypadku rowerzysta zobowiązany jest zsiąść z pojazdu. Przejechać można tylko przez specjalne przejazdy dla rowerów. 

W co powinien być wyposażony rower? Przede wszystkim oświetlenie, przynajmniej jeden sprawny hamulec i dzwonek. Ponadto nieletni rowerzyści muszą posiadać kartę rowerową. Warto też wiedzieć, że osoby poruszające się na rolkach, deskorolkach (również elektrycznych) czy wózkach inwalidzkich są traktowani jak piesi. 

- Kamizelka odblaskowa oraz kask nie są obowiązkowe, ale zaleca się ich stosowanie dla własnego bezpieczeństwa - mówi Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE