Reklama

Reklama

Serce za odwagę. Płockie przedszkolaki w patriotycznej akcji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Serce za odwagę

Serce za odwagę. Płockie przedszkolaki w patriotycznej akcji - Zdjęcie główne

foto Fot. Serce za odwagę

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Akcja "Serce za odwagę" polega na przygotowaniu kartek świątecznych dla kombatantów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. W tym roku współorganizatorem przedsięwzięcia było Miejskie Przedszkole Nr 2 w Płocku.

Reklama

To piąta edycja akcji. Kartki tworzą dzieci. W ten sposób oddają hołd osobom, dzięki którym wszyscy możemy bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę – bez przeszkód.

Organizatorzy akcji to:  Fundacja Pamięci Narodów, Stowarzyszenie Pro Patria - Lokalni Patrioci (związane z regionem płockim), Stowarzyszenie Głos Bohatera oraz MP nr 2 Płocku.

- Podjęliśmy współpracę z MP nr 2 w Płocku, ponieważ pracuje tam Marta Sarzała, która działa również w Stowarzyszeniu Pro Patria. Marta była jednym z pomysłodawców całej inicjatywy - podkreśla Łukasz Strzelecki, prezes Stowarzyszenia Pro Patria.

Do pomocy w akcji włączył się także Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (w tym szef Urzędu Jan Kasprzyk) oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Tegoroczna edycja, mimo problemów z pandemią, jest rekordowa. W tym roku nie ma wigilii kombatanckich i innych tego typu wydarzeń, dlatego dla organizatorów szczególnie ważne jest, że kartki często wręczane są kombatantom osobiście, dostarczane do ich domów. To okazja do rozmów, życzeń, podziękowań i wspomnień.

Kartki od przedszkolaków i uczniów (nie tylko z Polski) trafią do weteranów żyjących w Polsce, na Ukrainie, Litwie i Białorusi. Docierały one do organizatorów od kilku tygodni, ale wciąż napływają. Prawdopodobnie będzie ich rekordowa liczba - ponad 8.000!

- Cały czas pracujemy, by wszystkie trafiły do kombatantów w okresie świątecznym - mówi Łukasz Strzelecki. - W Płocku kartki otrzymała między innymi pani Katarzyna Rabińska-Nowakowska, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim.

Każde spotkanie to oddzielna historia, pełna wzruszeń. Kartki trafiły m.in. do prof. Wojciecha Narębskiego, bohatera walk spod Monte Cassino, człowieka, który w 2. Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa opiekował się Misiem Wojtkiem. Dokładnie tego samego bohaterskiego kaprala Misia znają i uwielbiają najmłodsi, ucząc się patriotyzmu i najważniejszych wartości.

Szczegółowe informacje oraz zdjęcia i film z akcji znajdują się na stronach organizatorów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy