Reklama

Reklama

Sejmowa komisja za utworzeniem Akademii Mazowieckiej w Płocku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PortalPłock

Sejmowa komisja za utworzeniem Akademii Mazowieckiej w Płocku - Zdjęcie główne

foto PortalPłock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży jednogłośnie poparła pomysł utworzenia Akademii Mazowieckiej w miejsce Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Podpisy pod projektem złożyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej i Lewicy.

Reklama

Pomysł utworzenia Akademii Mazowieckiej z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku poparli wszyscy członkowie sejmowej komisji. Przekonywali, że miasto zasługuje na posiadanie własnej, autonomicznej uczelni akademickiej, a docelowo na uniwersytet.

- Są ambicje mieszkańców naszego regionu, by Płock, a więc miasto o tak bogatej historii, obok fili Politechniki Warszawskiej czy też wyższych uczelni prywatnych, posiadał autonomiczną uczelnię akademicką - przekonywał wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (KP). - Docelowo by istniał uniwersytet, który jest marzeniem pokoleń płocczan.

Według Zgorzelskiego, Mazowiecka Uczelnia Publiczna spełnia wymagane prawem warunki do tego, by mogła stać się uczelnia akademicką. MUP poddała się ocenie w trzech dyscyplinach: w zakresie nauki o polityce i administracji, pedagogiki oaz nauki o zdrowiu. Uczelnia, decyzją ministra edukacji i nauki, otrzymała kategorię naukową B+, spełniając tym samym podstawowy wymóg. 

Jak czytamy w uzasadnieniu "Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku jest prężnie działającą uczelnią, która w pełni zasługuje na to, aby uzyskać status akademicki". Podano również, że procedowane są wnioski o utworzenie na uczelni kierunków lekarskich i psychologii.

Zgodnie z projektem, Akademia Mazowiecka w Płocku ma działać od 1 października w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. 

To kolejny krok w kierunku utworzeniu w Płocku Akademii Mazowieckiej. Jednym z nich była wizyta w Płocku prof. Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki. Odwiedził on MUP podczas posiedzenia zespołu do spraw rozwoju systemu oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego i nauki, które miało miejsce w ostatnich dniach czerwca. 

– Ocena wniosku jest bardzo dobra i prawdopodobnie Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku otrzyma kategorię naukową B+ (nauki o polityce i administracji) – powiedział minister podczas wizyty w Płocku. – Wyniki ewaluacji poznamy na przełomie czerwca i lipca. Jednak już gratuluję Rektorowi, ponieważ Uczelnia jest jedną z najlepszych.

Jak poinformowano w uczelni, Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało zgodę na prowadzenie psychologii na jednolitych studiach magisterskich. Rozpoczęła się rekrutacja na ten kierunek. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy