Reklama

Schetyna, Lubnauer, Nowacka w Płocku. Było o "sześciopaku" [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Schetyna, Lubnauer, Nowacka w Płocku. Było o "sześciopaku" [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Barbara Nowacka, parlamentarzyści. W poniedziałek przyjechało do Płocka z wizytą sporo gości, natomiast urzędujący prezydent pełnił rolę gospodarza i po trosze przewodnika.

Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Barbara Nowacka, parlamentarzyści. W poniedziałek przyjechało do Płocka z wizytą sporo gości, natomiast urzędujący prezydent pełnił rolę gospodarza i po trosze przewodnika.

Oficjalne powiadomienie o wizycie przyszło w poniedziałek z zaledwie kilkugodzinnym wyprzedzeniem (wcześniej byli m.in. w ratuszu, bulwarach nad Wisłą i Centrum Aktywności Seniora przy ul. Otolińskiej). Na spotkaniu stawili się także kandydaci startujący z list Platformy Obywatelskiej (m.in. wiceprezydent Roman Siemiątkowski, dyrektorka książnicy Płockiej Joanna Banasiak, aktor płockiego teatru Mariusz Pogonowski, Marta Krasuska, Krzysztof Borkowski, Iwona Szkopek, radni Joanna Olejnik, Daria Domosławska, Artur Kras, kandydaci Nowoczesnej: Katarzyna Kwarcińska-Kulis, Małgorzata Kamińska i Elżbieta Szadkowska) oraz parlamentarzyści PO, Elżbieta Gapińska i Marcin Kierwiński.

[ZT]19990[/ZT]

Miejsce spotkania z prasą nie było przypadkowe. Tematem była infrastruktura sportowa. – Jesteśmy na budowie boiska przy Szkole Podstawowej nr 3. To jedna z kilku inwestycji w infrastrukturę sportową. Te projekty mogłyby być dofinansowane przez rząd. Niestety, pomimo starań, nie uzyskaliśmy dofinansowania. A przypomnę, że wcześniej zbudowaliśmy sześć orlików i kilka boisk, w tym korzystając ze wsparcia samorządu województwa mazowieckiego – wskazywał Andrzej Nowakowski. Podobnie sprawa wygląda, jak zaznaczył, z tzw. „schetynówkami”, czyli wsparciem budowy dróg lokalnych. – Regularnie składamy wnioski, natomiast żadnego wsparcia nie dostajemy. Możemy natomiast liczyć na fundusze unijne.

Lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna wspominał czasy, kiedy wspólnie z Andrzejem Nowakowskim… grali w piłkę nożną. – Później nasze ścieżki się rozeszły. Ja zostałem w parlamencie, a pan prezydent może dzielić się doświadczeniem i miłością do swojego miasta. Ale tak naprawdę każdy samorząd jest rozliczany z tego, co zrobił. Pana wielka praca musi być doceniona – komplementował. – Ale trochę ze smutkiem przyjmujemy informacje o braku rządowego wsparcia na służące mieszkańcom projekty publiczne, jak właśnie orliki czy drogi lokalne „schetynówki”, infrastruktura sportowa. Nie zawsze tak było. Powinna pomagać administracja rządowa. Przypomnę, że od 2007 r. rok po roku wrzucaliśmy do budżetu wiele takich projektów, wspierając samorządy. Aby pokazać, ze razem można więcej. I to się udało.

Schetyna zobowiązał się, że jeśli zwyciężą w wyborach, samorządy będą mogły liczyć na większe wsparcie finansowe w realizacji infrastruktury sportowej. Tym bardziej, że sport to „nasze wspólne emocje” za sprawą drużyn piłki ręcznej i piłki nożnej. – Jestem przekonany, że to wejdzie w zakres naszego budżetu, który przygotuje kolejny rząd na znak dobrej współpracy między rządem a samorządem.

Katarzyna Lubnauer przypominała z kolei o kosztach reformy edukacji, które w znacznej mierze obciążyły samorządy. – Kilka milionów wykłada miasto, a tylko kilka tysięcy się refunduje z budżetu państwa. Nie może być tak, że samorządy dostają zadania, natomiast nie dostają na nie pieniędzy. Nie może być tak, że zabiera im się kompetencje. Należy zorganizować szkołę przyjazną dziecku i jego rodzinie, ale też taką, w której dokłada się złotówkę do złotówki, aby inwestycje związane ze szkołami i sportem dla młodzieży były przez państwo dofinansowane.  To edukacja jest kluczem do wyrównywania szans. Szansą dla dzieci, by zdobywały sukcesy i zdobywały świat. Rozwój infrastruktury sportowej i edukacja to jedna z najważniejszych punktów w sześciopaku Koalicji Obywatelskiej na najbliższe wybory.

O polityce senioralnej mówiła Barbara Nowacka. – Ważne, aby otoczyć opieką  w taki sposób, by nikt nie czuł się wykluczony. Obejrzane przez nas centrum seniora, prowadzone przez organizacje pozarządowe i powstałe dzięki wsparciu miasta, to taki dobry przykład myślenia perspektywicznego o Polsce i inwestowania w politykę senioralną. To pokazuje, jak może wyglądać Polska, jeśli jest dobrze zarządzana. I co się może stać, jeśli Prawo i Sprawiedliwość słynące z sortowania ludzi i, jak widać, samorządów, przejmie większą władzę. Już teraz pan prezydent mówi, że dofinansowania nie dostaje, pomimo że upomina się o projekty konieczne dla wszystkich. A nie dostaje tylko dlatego, że nie jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. Argumenty, że zabrakło pieniędzy akurat dla tego miasta, są zwyczajnie śmieszne. Koalicja Obywatelska gwarantuje, że zawsze będzie po stronie mieszkańców. A tam, gdzie będą potrzebne inwestycje, aby zadbać o rozwój wszystkich, te pieniądze zostaną zapewnione. Nie może być odmowy, bo nam się konkretny włodarz nie podoba.

Na koniec wszyscy poszli przespacerować się aleją Roguckiego. W międzyczasie doszła szefowa płockich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej Litosława Koper, aby przywitać się z Barbarą Nowacką, a także lider Farben Lehre Wojciech Wojda. Wokalista wręczył gościom upominki w postaci płyt kompaktowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE