Reklama

Są pieniądze na drogi. Zabrane mafiom podatkowym i paliwowym

Opublikowano:
Autor:

Są pieniądze na drogi. Zabrane mafiom podatkowym i paliwowym - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy duże pieniądze na drogi lokalne. Skąd rząd ma te dodatkowe środki? - To efekt choćby skutecznej walki z mafiami podatkowymi i paliwowymi - wskazywał poseł PiS Maciej Małecki. Samorządowcy z regionu płockiego otrzymali ponad 78 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych.

Mamy duże pieniądze na drogi lokalne. Skąd rząd ma te dodatkowe środki? - To efekt choćby skutecznej walki z mafiami podatkowymi i paliwowymi - wskazywał poseł PiS Maciej Małecki. Samorządowcy z regionu płockiego otrzymali ponad 78 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych.

Uroczyste wręczenie symbolicznych czeków odbyło się we wtorek w płockiej delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. 

- To radosna chwila dla mieszkańców subregionu płockiego, bo stan dróg w Polsce lokalnej wymaga jeszcze wiele pracy i wysokich nakładów - mówił Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki, który wręczał czeki. - Ten program wychodzi właśnie naprzeciw tym potrzebom. 

Wicewojewoda przyznał, że część samorządowców ma jeszcze problem z wnioskami, a konkretnie z warunkami technicznymi i sprawami własnościowymi. 

Region płocki pozyskał ponad 78 mln zł z puli 540 mln zł przeznaczonej na Mazowsze. W skali kraju do dyspozycji były 6 mld zł. Program będzie kontynuowany. 

Poseł Maciej Małecki dodał, że problemy drogowe są najdroższe dla samorządowców.

- Przez wiele lat w naszym kraju brakowało pieniędzy na drogi, zwłaszcza w najmniejszych miejscowościach - mówił poseł. -Życzę samorządowcom, by jak najszybciej udało się rozstrzygnąć przetargi i by wykonawcy znaleźli się w tych cenach kosztorysowych i sprawnie wykonani zadania.

Skąd rząd ma dodatkowe pieniądze na drogi?

- To efekt skutecznej walki z mafiami podatkowymi, paliwowymi. Pamiętamy te 600 cystern, które każdego dnia wjeżdżały do Polski i na każdej traciliśmy 40 tys. zł - przypominał Małecki. - Zależy nam, by dobra zmiana była widziana zarówno w portfelach obywateli, jak i za oknem. By dobre drogi były nie tylko w wielkich miastach.  

W imieniu samorządowców głos zabrał Krzysztof Jadczak, burmistrz miasta i gminy Gąbin. 

- Bez tego wsparcia pewnie nie dalibyśmy sami rady w realizacji wielu ważnych zadań - podkreślił burmistrz Jadczak. - Bardzo nas cieszy, że w tym roku pula na drogi jest kilka razy wyższa. My wykonamy między innymi bardzo ważny łącznik do powstającej obwodnicy. To pozwoli poprawić poziom życia mieszkańców, dziękuję w imieniu samorządowców.

Gąbin otrzymał na dwa zadania niespełna 1,3 mln zł, gmina Szczutowo - ok. 3,2 mln zł, Sierpc - 1,2 mln zł, Gostynin - 1,5 mln zł, gmina Bulkowo - 1,3 mln zł, gmina Stara Biała - 2,1 mln zł, Drobin - 730 tys. zł, powiat płocki - 3,7 mln zł, a żuromiński - 1,8 mln zł. Na najwyższe dofinansowanie tym razem mógł liczyć powiat sierpecki: starosta Mariusz Turalski i wicestarosta Jarosław Ocicki odebrali dwa czeki na łączną kwotę prawie 7,5 mln zł. 

We wtorkowej uroczystości brali udział także senator Marek Martynowski, kierownik płockiej delegatury MUW Marlena Mazurska oraz płocka radna Wioletta Kulpa.

Fundusz Dróg Samorządowych został powołany ustawą z października 2018 r. Środki przekazywane są na: dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych, dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym. Dofinansowanie może wynieść 80 proc. kosztów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE