Według danych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w 2021r., osoby z niepełnosprawnością stanowią 14,29% całej populacji Płocka. Przekłada się to na ponad 16 tys. mieszkańców! Tak liczna grupa z pewnością potrzebuje odpowiedniej reprezentacji i uwzględnienia swoich potrzeb w dalszym rozwoju miasta.
Płock miastem dostępnym?
Pod koniec września odbyła się pierwsza w Płocku konferencja o dostępności. Na miejscu obecna była płocka rzecznik ds. osób z niepełnosprawnościami, prezydent Andrzej Nowakowski oraz eksperci i społecznicy zaangażowani w pracę na rzecz wszystkich osób potrzebujących wsparcia.
- Naszym zamysłem jest, aby konferencja wpisała się w kalendarz jako stałe wydarzenie odbywające się co roku. Poszczególne edycje dotyczyłyby każdorazowo innego obszaru dostępności tj. administracja publiczna, kultura, edukacja, sport i rekreacja, etc. - tłumaczy Monika Wierkiewicz, dyrektor biura ds. osób z niepełnosprawnościami.
Ponadto, miałaby ona zwracać uwagę nie tylko na niepełnosprawnych, lecz również na inne grupy osób ze szczególnymi potrzebami - seniorów, kobiety w ciąży czy rodziców z małymi dziećmi w wózkach. Pierwsza edycja skupiła się wokół administracji publicznej i dostępności urzędów.
- W trakcie spotkania oddaliśmy głos ekspertom, którzy na co dzień zajmują się wdrażaniem dostępności lub wspieraniem podmiotów publicznych, w tym urzędów. Wysłuchaliśmy również samych osób ze szczególnymi potrzebami, które opowiedziały nam o swoich oczekiwaniach wobec ułatwień w Płocku - kontynuuje Wierkiewicz.
Jak wygląda obecna sytuacja?
Budynki czterech urzędów, które były głównym tematem minionej konferencji, posiadają szereg udogodnień. Każdy z nich wyposażony jest w podjazd dla poruszających się na wózku. Urzędy zapewniają również możliwość wejścia do środka z psem asystującym oraz skorzystanie z pomocy tłumacza języka migowego.
- Dostępność do usług świadczonych przez UMP poprawiliśmy również poprzez wyposażenie w 4 pętle indukcyjne przenośnie dla osób niedosłyszących, 12 pętli podblatowych i 1 walizkową. Rozmieściliśmy też 3 plany tyflograficzne z alfabetem Braille`a zapewniające informację na temat rozkładu pomieszczeń w budynkach, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy, zakupiliśmy 3 elektroniczne powiększalniki ułatwiające czytanie dokumentów i wypełnianie formularzy osobom niedowidzącym - mówi rzecznik ds. osób z niepełnosprawnościami.
Kolejnym urzędem, który już niebawem zostanie doposażony w udogodnienia, będzie Urząd Stanu Cywilnego. Aktualnie trwa tam remont.
Poza urzędami, miasto w ostatnich latach zrealizowało dodatkowe inwestycje, które wyróżniają się dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami. Należą do nich m.in.:
- nowe skrzydło Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24 w Płocku. Znajduje się w nim kuchnia i stołówka oraz dodatkowe gabinety terapeutyczne
- utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej, jako samorządowy zakład budżetowy w celu przygotowania osób z niepełnosprawnością do niezależnego oraz - w miarę indywidualnych możliwości – aktywnego funkcjonowania
- centrum rekreacyjno – sportowe Miodolanka (Aquapark) – obiekt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzięki czemu mogą one bez przeszkód korzystać z takiej formy rekreacji.
- przejścia dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, dostosowane toalety czy podjazdy.
Jakie wyzwania stoją przed miastem?
Chociaż w Płocku dokonywane są systematyczne zmiany, aby ułatwiać codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, wciąż można znaleźć obszary do poprawy. Wśród najistotniejszych trudności, które wymieniali reprezentanci oraz eksperci obecni w trakcie pierwszej konferencji o dostępności, znalazło się wiele problemów administracyjnych.
- Problematyczne bywają kwestie pozyskiwania orzeczeń o niepełnosprawności, znalezienie pracy przez osoby niepełnosprawne czy wykluczenie cyfrowe, które skutkuje brakiem możliwości uzyskania potrzebnych informacji np. numeru do lekarza lub adresu ważnej instytucji - dowiadujemy się od Moniki Wierkiewicz.
Oczywiście, wciąż na mapie Płocka znajdują się również budynki, które wymagają dostosowania. Brak podjazdów w niektórych blokach wielorodzinnych, wysokie i strome krawężniki nawet w sąsiedztwie budynków dostosowanych czy niewystarczająca liczba miejsc parkingowych, tzw. "kopert" - to tylko niektóre przykłady podnoszone przez osoby niepełnosprawne.
- Miasto nieustannie dąży do włączania OzN w pełnoprawne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym. Chcemy, aby w mieście systematycznie i konsekwentnie były likwidowane bariery – nie tylko architektoniczne, informacyjno – komunikacyjne czy cyfrowe, ale i te społeczne. Zależy nam na tym, aby Płock był miastem dla wszystkich, aby każdy mieszkaniec mógł samodzielnie i niezależnie funkcjonować w lokalnej społeczności - zapewnia rzecznik ds. osób z niepełnosprawnościami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.