Reklama

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przysyła SMS-y zawierające ostrzeżenie

Opublikowano:
Autor:

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przysyła SMS-y zawierające ostrzeżenie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zadecydował o uruchomieniu SMS-owego systemu ostrzegania o zagrożeniu. Przysyłane wiadomości mają związek z dzisiejszą informacją o zmianie pogody.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zadecydował o uruchomieniu SMS-owego systemu ostrzegania o zagrożeniu. Przysyłane wiadomości mają związek z dzisiejszą informacją o zmianie pogody.

W czwartek rozsyłane są ostrzeżenia o następującej treści:

- Uwaga! Po południu i w nocy (13/06) silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz zostać w domu.

[ZT]22623[/ZT]

Przysyłanie wiadomości z informacją o zagrożeniu jest możliwe dzięki porozumieniu między Ministrem Cyfryzacji, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami operatorów telekomunikacyjnych. W ten sposób ostrzeżenia mają docierać szybciej do mieszkańców zagrożonego województwa. System uruchomiono w połowie 2018 r.

Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych np. IMGW oraz wojewodowie przekazują informacje o zagrożeniu do RCB, następnie RCB przekazuje je operatorom telefonii komórkowej do niezwłocznego rozesłania. Każdy więc, kto posiada telefon komórkowy (oczywiście włączony), jeśli znajdzie się w obszarze powiadamiania alarmowego (obszar zagrożenia) dostanie na swój telefon krótką wiadomość tekstową informującą o rodzaju zagrożenia, jego lokalizacji, a także źródle ostrzeżenia. Tego rodzaju komunikaty są wysyłane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które w realny sposób zagrażają życiu i zdrowiu człowieka.

Komunikaty wydano dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz południowo-wschodnich regionów Wielkopolski.

Oprócz burz, przewidywane są silne porywy wiatru, które mogą stanowić zagrożenie, dlatego:

- należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
- przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami;
- zamknąć okna i drzwi;
- pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu. W trakcie burzy lepiej unikać przebywania pod drzewami lub na otwartej przestrzeni. O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, należy informować straż pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE