Reklama

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega!

Opublikowano:
Autor:

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyładowania atmosferyczne mogą być niebezpieczne. Apeluje się o unikanie przebywania na dworze i zabezpieczenie dobytku.

Wyładowania atmosferyczne mogą być niebezpieczne. Apeluje się o unikanie przebywania na dworze i zabezpieczenie dobytku.

Apel o zachowanie szczególnej ostrożności wydało Centralne Biuro Bezpieczeństwa i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W piątek mają wystąpić gwałtowne burze nad wschodnią połową kraju. Burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, a porywy wiatru mogą przekraczać nawet 100 km/h. Po przejściu burz na kilka dni odpoczniemy od upałów. Jedynie w poniedziałek i wtorek termometry lokalnie pokażą około 30°C.

Przez Polskę z zachodu na wschód powoli przemieszcza się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad południowej Skandynawii. O godzinie 11:00 linia frontu przebiegała od Pomorza Środkowego przez zachodnią Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Za frontem napływa do nas chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ale zanim to nastąpi, centralna i wschodnia połowa kraju pozostaje w bardzo gorącej i wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego. I właśnie w tej zwrotnikowej masie, na przedpolu frontu chłodnego, utworzyła się tzw. linia zbieżności, zwana również linią szkwału lub frontem burzowym, na której spodziewane są najsilniejsze zjawiska.

Burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu i grad. Lokalnie w ciągu kilku godzin spaść może ponad niż 60 l/m2. Groźnym zjawiskiem towarzyszącym burzom będą bardzo silne porywy wiatru przekraczające miejscami 110 km/h.

W nocy aktywność burzowa będzie stopniowo słabła, ale jeszcze początkowo burze i zjawiska im towarzyszące mogą być miejscami bardzo gwałtowne. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE