Wszyscy z utęksnieniem czekają na otwarcie kolejnych gałęzi gospodarki. W poniedziałek po kilku tygodniach przerwy do pracy wrócili fryzjerzy i kosmetyczki, ale wiele branż nadal pozostawało zamkniętych. Wśród najbardziej dotkniętych jest m.in. gastronomia i hotelarstwo.
Ostatnie dane dotyczące liczby zakażeń i hospitalizacji są optymistyczne.
- Dane dają powody do ostrożnego optymizmu. Zapewne najgorsze, jeśli chodzi o zakażenia, za nami, ale pamiętajmy, że w szpitalach cały czas przebywa ok. 25 tys. osób chorych na Covid. Ponad 3 tys. osób walczy o życie na łóżkach respiratorowych. To nadal bardzo, bardzo groźna choroba - mówił premier Morawiecki.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że harmonogram zdejmowanai obostrzeń jest uzależniony o dynamiki pandemii. Rząd bierze pod uwagę liczbę zakażeń, ale też liczbę skierowań na testy od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także wydolność infrastruktury szpitalnej.
- Fala z dużym prawdopoobieństwem się przełamała. Zabezpieczone są łóżka w liczbie znacznie przewyższającej liczbę chorych osób - mówił premier. - Do długowyczekiwana odmrażania musimy podejść z cierpliwością i pokorą. Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień.
Prezes Rady Ministrów zachęcał do szczepienia się. Sam Mateusz Morawiecki zaszczepił się kilka dni temu szczepionką firmy Astra Zeneca. Wskazywał też, że grupy już zaszczepione, jak np. nauczyciele czy lekarze, zakażają się dużo rzadziej.
- Chcemy, żeby nasza gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności - zapewnił Mateusz Morawiecki.
Przyznał też, że ostatnie miesiące były bardzo kosztowne.
Plan odmrażania gospodarki
- Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowej na świeżym powietrzu, ale także w obiektach zamkniętych sportowych i na basenach - zapowiedział premier.
Od 4 maja w reżimie sanitarnym odmrożonych zostanie kilka gałęzi gospodarki:
- galerie sztuki i muzea 1 os./15 metrów kwadratowych,
- galerie handlowe, sklepy budowlane, meblowe - 1 os./15 metrów kwadratowych,
- miejsca kultu religijnego - 1 os./15 metrów kwadratowych - rząd zalecenia odprawianie mszy na świeżym powietrzu,
- edukacja - dzieci zklas I-III wracają do nauki stacjonarnej,
Od 8 maja:
- hotele mogą wznowić działaność - bez otwartej strefy restauracyjnej i wellnes&spa, maksymalne obłożenie 50 proc.
Od 15 maja:
- otwarte zostaną restauracje i kawiarnie, ale tylko w ogródkach na świeżym powietrzu,
- edukacja - dzieci z klas IV-VIII i uczniowie szkół średnich wrócą do nauki w trybie hybrydowym,
- sport - 25 proc. publiczności,
- imprezy okolicznościowe (wesela i komunie) z limitem do 25 osób,
Od 29 maja:
- wszyscy uczniowie wrócą do szkół w trybie stacjonarnym,
- usługi gastronomiczne również wewnątrz z zachowaniem dystansu między stolikami i limitem obłożenia do 50 proc.,
- imprezy okolicznościowe do 50 osób,
- sport - do 50 proc. widowni ,
- Kiedy patrzymy na kalendarz luzowania obostrzeń musimy też patrzeć na kalendarz szczepień. One są ze sobą jednoznacznie powiązane. Powrót do normalności w zasadniczym stopniu zależy od tempa szczepień. W maju mamy otrzymać 10 mln dawek szczepionki. Dlatego mogliśmy zaproponować taką, a nie inną sekwencję luzowania w poszczególnych sektorach gospodarki - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.
Premier podkreślił, że tylko odporność populacyjna pozwoli "zapomnieć o wszystkim co epidemia przyniosła".
Odmrażanie gospodarki obowiązuje w całej Polsce.
Minister Adam Niedzielski nie wykluczył zmiany harmonogramu - w zależności od tego, jak będą wyglądały wksaźniki epidemi. Teoretycznie możliwe jest jeszcze większe luzowanie obostrzeń, ale też i spowolnienie odmrażania gospodarki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.