Reklama

Rynek pracy w 2020 roku. Jakie zmiany czekają pracowników, a jakie pracodawców?

Opublikowano:
Autor:

Rynek pracy w 2020 roku. Jakie zmiany czekają pracowników, a jakie pracodawców? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok 2020 rozpoczął się na dobre, a w życie weszło już kilka nowych regulacji. Dotyczą one m.in. korzystania z urlopu macierzyńskiego, zmian w zasadach uzyskiwania zwolnienia L4, a także nowych procedur wydawania świadectwa pracy. Warto je poznać.

Rok 2020 rozpoczął się na dobre, a w życie weszło już kilka nowych regulacji. Dotyczą one m.in. korzystania z urlopu macierzyńskiego, zmian w zasadach uzyskiwania zwolnienia L4, a także nowych procedur wydawania świadectwa pracy. Warto je poznać.

1. Wzrost płacy minimalnej

Jedną z bardziej wyczekiwanych przez pracowników zmian jest podniesienie płacy minimalnej o 350 zł. W 2020 r. wynosi ona 2600 zł brutto przy spełnieniu warunków zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Tymczasem stawka godzinowa na umowy cywilnoprawne wzrosła z kwoty 14,70 do 17 zł. Ten wzrost z perspektywy pracodawców to koszt wynoszący 420 zł miesięcznie za jednego pracownika na umowę o pracę. Dlatego też już teraz część pracodawców zapowiada ominięcie regulacji poprzez zmniejszenie etatu pracy swoim pracownikom.

2. Zmiany w zasadach korzystania z urlopu macierzyńskiego

Dzięki zmianom wprowadzonym w Kodeksie pracy (art. 163 § 3) członkowie najbliższej rodziny mają możliwość korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Są to nie tylko ojcowie wychowujący dziecko, ale również dziadkowie czy bracia i siostry. Prawo to przysługuje w czterech sytuacjach:

  • gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • gdy matka dziecka przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym stacjonarnym, bądź świadczącym całodobowe świadczenia zdrowotne, ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem;
  • w przypadku zgonu matki dziecka;
  • w przypadku porzucenia dziecka przez matkę.
3. Utrudnienia w uzyskaniu L4

Wraz z początkiem 2020 r. zasiłek chorobowy pracownik otrzyma dopiero po 90 dniach (wcześniej było to 30 dni) przepracowanych na etacie i 180 dniach (w 2019 r. było to 90 dni) prowadzenia własnego biznesu. Według ekspertów te zmiany spowodują, że pracownicy nie będą mogli lub nie będą chcieli (w obawie przed utratą dochodów) uzyskać zwolnienia lekarskiego.

4. Sytuacja imigrantów w Polsce

Jak wynika z badań serwisu OLX Praca, imigranci zarobkowi z Ukrainy coraz mniej chętnie przyjeżdżają do pracy w Polsce. Aż 20 proc. Ukraińców, którzy pracowali za granicą przez długi czas, nie planuje powrotu. Głównym powodem takiej decyzji okazuje się dyskomfort psychiczny odczuwany przy okazji rozłąki z najbliższymi. Motywacją do pozostania w kraju jest też niska pensja wypłacana za granicą - prawie połowa ankietowanych otrzymała mniej niż 1000 USD. Główne obszary migracji zarobkowej osób, które zdecydowały się pozostać na Ukrainie, to Polska - 33 proc., Rosja - 35 proc. i Niemcy - 11 proc. Z grupy respondentów, którzy nie chcieli ponownie wyjeżdżać za granicę do pracy, ale mogliby to zrobić ponownie gdyby poprawiła się ich perspektywa materialna, prawie 15 proc. nadal wyjeżdżałoby do pracy w Polsce. Jednocześnie zmiany legislacyjne mogą ukrócić zbędną zwłokę przy wydawaniu zgody na pracę w Polsce. W zeszłym roku na taki dokument czekało się nawet do 4 miesięcy.

5. Nowe procedury wydania świadectwa pracy

Od tego roku pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracownikowi w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, o ile ten nie zamierza nawiązać kolejnego stosunku pracy w przeciągu 7 dni od zakończenia poprzedniej umowy. Co więcej, za niewydanie świadectwa w określonym terminie przewidziana jest grzywna od 1 do 30 tysięcy.

6. Pracownicze Plany Kapitałowe

Od początku roku firmy zatrudniające od 50 do 249 osób obowiązuje program Pracowniczych Planów Kapitałowych. Środki na koncie PKP będą zasilane przez pracowników, pracodawców i państwo. Pracownik musi realizować miesięczną, obowiązkową wpłatę w wysokości 2% wynagrodzenia brutto. Oczywiście ma prawo podniesienia tej składki o kolejne 2% pensji brutto. Jego pracodawca będzie uiszczać składki w wysokości 1,5% wynagrodzenia pracownika brutto. Kwotę tę może podnieść o kolejne 2,5% dobrowolnej składki. Państwo z kolei będzie wpłacać jednorazowe składki powitalne w wysokości 250 zł oraz roczne dopłaty w wysokości 240 zł.

7. Postępujący proces automatyzacji

Na rynku pojawia się sporo ofert na stanowiska magazyniera i produkcyjne. W serwisie OLX w 2019 roku dla magazynierów pojawiło się ponad 36 tys. propozycji pracy, a dla pracowników produkcji o 10 tys. mniej. Jednocześnie są to zawody, które będą najbardziej zagrożone w przyszłości (ze względu na procesy automatyzacji). Do grupy zawodów, które będą w przyszłości mocno wspierane przez zautomatyzowane procesy należą również telemarketerzy, czy sprawozdawcy finansowi.

Ten trend widać również w procesie rekrutacji.

– Wyzwania rynku to, oprócz niedoboru wykwalifikowanych specjalistów i rotacji pracowników, przede wszystkim przyspieszająca rewolucja technologiczna. Żeby pozostać w grze o pracownika, pracodawca musi korzystać z nowych technologii. Weszliśmy w erę uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, które są obecne także w procesie rekrutacji – wyjaśnia Michał Malewski, General Manager w OLX. – Digitalizacja tego procesu zaczyna się od ogłoszenia o pracę online. Tworzone są narzędzia, które mają za zadanie precyzyjne dotarcie do odbiorcy, czyli potencjalnego kandydata i dopasowanie jego potrzeb do oczekiwań pracodawcy. Celem serwisu OLX jest nie tylko dostarczanie pracodawcom takich narzędzi, ale także pokazywanie im, jak efektywnie z tych narzędzi korzystać.

8. Przepisy antymobbingowe

7 września 2019 (art. 94 3 § 4) roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, dzięki której mają prawo roszczeń za mobbing zarówno w trakcie pracy, jak i po ustaniu stosunku pracy. Dotychczas warunkiem żądania było rozwiązanie umowy wskutek mobbingu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE