Reklama

Rynek mieszkaniowy – pierwotny czy wtórny?

Opublikowano:
Autor:

Rynek mieszkaniowy – pierwotny czy wtórny? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakup własnego mieszkania to bardzo poważna decyzja, dlatego praktycznie każdy podchodzi do niej z należytą dozą ostrożności. Osoby zdecydowane na kupno stają przed wyborem między rynkiem pierwotnym, a wtórnym. Ta ostatnia opcja, cieszy się – według wyników badań – zainteresowaniem ponad połowy zainteresowanych. Nad zakupem z rynku pierwotnego zastanawia się zaledwie jedna czwarta z nich.

Zakup własnego mieszkania to bardzo poważna decyzja, dlatego praktycznie każdy podchodzi do niej z należytą dozą ostrożności. Osoby zdecydowane na kupno stają przed wyborem między rynkiem pierwotnym, a wtórnym. Ta ostatnia opcja, cieszy się – według wyników badań – zainteresowaniem ponad połowy zainteresowanych. Nad zakupem z rynku pierwotnego zastanawia się zaledwie jedna czwarta z nich.

 

Oba wyjścia mają swoje plusy, dlatego postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się temu problemowi.

Dlaczego warto wybrać rynek pierwotny?

Nowe mieszkanie, prosto od dewelopera – pomysł wydaje się świetny, ale co z jego realizacją? Lokale dostępne na rynku pierwotnym posiadają mnóstwo zalet, zaś najczęściej wymienianą z nich jest fakt, iż w lokalu wszystko jest nowe. Nie tylko nie wymaga żadnych remontów, ale również charakteryzuje się wysoką estetyką i nowoczesną infrastrukturą (winda, itp.). Ten ostatni fakt docenią przede wszystkim osoby starsze oraz rodzice wychowujący małe dzieci. Dodatkowo, mieszkanie od dewelopera można samodzielnie wykończyć i zaaranżować, a także wykupić własne miejsce parkingowe.

Nie bez znaczenia pozostają kwestie finansowe – mimo iż nowe mieszkania są nieco droższe, koszty ich użytkowania są niższe niż w przypadku lokali z rynku wtórnego. Ich nabywcy mają również szansę na uzyskanie dopłaty w ramach różnorakich programów rządowych (np. Mieszkanie Dla Młodych).

Swoistą „wisienką na torcie” jest brak prowizji jaką policzyłby sobie agent nieruchomości.

A dlaczego rynek wtórny?

To, co jest największą wadą rynku pierwotnego, jest jednocześnie jedną z największych zalet rynku wtórnego. Mowa tu przede wszystkim o szybkości realizacji transakcji, jednak plusów jest znacznie więcej.

Poza wspomnianą szybkością, z jaką realizowana jest inwestycja, warto wymienić fakt, iż mieszkania na rynku wtórnym są wykończone, a zazwyczaj również wyposażone. Mnogość ofert pozwala każdemu znaleźć lokal odpowiadający jego możliwościom finansowym, a jego cenę można – w większości przypadków – negocjować.

Sporym plusem jest możliwość oceny zagospodarowania terenu wokół budynku (bliskość sklepów, szkół, komunikacji miejskiej), a także otoczenia (sąsiedzi, hałas, czystość, itp.).

Podsumowanie

Jak widać, oba rozwiązania posiadają swoje zalety. Wybór często jest uzależniony od możliwości finansowych, choć badane osoby przedstawiły cały szereg innych argumentów, przemawiających za rynkiem pierwotnym oraz wtórnym.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą APM-Development: http://apm-development.com.pl/

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE