Reklama

Reklama

Rusza budżet obywatelski. Są nowe zasady

Opublikowano: pon, 1 cze 2015 22:42
Autor:

Rusza budżet obywatelski. Są nowe zasady  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Startuje czwarta już edycja budżetu obywatelskiego. Pieniędzy będzie tyle samo co ostatnio, ale pozmieniało się trochę zarówno jeśli chodzi o zgłaszanie projektów, jak i głosowanie. Już nie będzie tak łatwo.

Reklama

Startuje czwarta już edycja budżetu obywatelskiego. Pieniędzy będzie tyle samo co ostatnio, ale pozmieniało się trochę zarówno jeśli chodzi o zgłaszanie projektów, jak i głosowanie. Już nie będzie tak łatwo.

Przez cały czerwiec płocczanie mogą składać swoje propozycje do kolejnej, czwartej już, edycji budżetu obywatelskiego. Zasady najnowszej odsłony projektu przedstawił w poniedziałek na nowym skwerze prezydent Andrzej Nowakowski. Miejsce było nieprzypadkowe  - w końcu pomysł takiego zagospodarowania tego miejsca narodził się podczas pierwszej edycji budżetu obywatelskiego.

- Wystarczy spojrzeć na skwer, by dostrzec, że idea budżetu obywatelskiego dobrze się sprawdza - chwalił prezydent podczas krótkiej konferencji.

Ratusz uznał jedna, że sprawdza się, owszem, ale dotychczasowe formuły, zresztą modyfikowane  z edycji na edycję, już nie do końca.  Są więc zmiany.

Projekty można zgłaszać od 1 do 30 czerwca. Pieniędzy jest tyle co ostatnio, czyli 5 milionów złotych -  po 200 tys. na każde osiedle i 800 tys. na projekt ogólnomiejski. Ale - inaczej niż do tej pory - aby je zgłosić, trzeba będzie przekonać do tego innych mieszkańców. I tak pomysłodawcy projektów osiedlowych muszą zebrać najpierw 25 podpisów osób zameldowanych na terenie osiedla, którego projekt dotyczy, a ogólnomiejskich - 50 podpisów płocczan. W dodatku projekt musi dotyczyć terenu miejskiego, być zgodny m.in. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i strategią zrównoważonego rozwoju do 2022 r.

Na projekty Ratusz czeka do końca czerwca, potem rozpocznie się weryfikacja formalno-prawna. Pomysły, które zostaną poddane głosowaniu, poznamy do końca wakacji.

Głosowanie rozpocznie się 7 września i potrwa do 2 października. Podobnie jak podczas ostatniej edycji głosować będzie można tylko osobiście, każdego dnia na innym osiedlu.

Zmiana dotyczy również sposobu wyłonienia zwycięskich projektów. Do realizacji przejdzie ten projekt ogólnomiejski, który dostanie co najmniej 100 głosów i te pomysły dotyczące osiedli, które dostaną minimum 50 głosów na danym osiedlu. Takie rozwiązanie wyeliminuje sytuacje, w których realizuje się inwestycje poparte zaledwie przez kilka czy kilkanaście osób.

 Zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu na 2016 rok.

Fot. Portal Płock

Więcej zdjęć z otwarcia skweru na Podolszycach zobaczcie w naszej galerii

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.