Reklama

Rudera zniknie, wróci piękna kamienica

Opublikowano:
Autor:

Rudera zniknie, wróci piękna kamienica - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zrujnowana kamienica przy Sienkiewicza 38 ma odzyskać dawny blask. Udało się uzyskać dofinansowanie na remont zabytkowego budynku.

Zrujnowana kamienica przy Sienkiewicza 38 ma odzyskać dawny blask. Udało się uzyskać dofinansowanie na remont zabytkowego budynku.

Jak już pisaliśmy, wysoka kamienica przy Sienkiewicza z końca XIX wieku to kolejne miejsce na Starym Mieście, które ma odzyskać dawny blask, a jednocześnie służyć jako budynek mieszkalny dla płocczan. Teraz szanse na kapitalny remont szpecącej miasto rudery, który tylko gdzieniegdzie zdradza jeszcze swej dawnej świetności, znacznie wzrosły, bo zarządzającemu kamienicą  Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej - TBS udało się uzyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego bezzwrotną dotację. Dotacja opiewa na kwotę ok. 4,6 mln zł, to dotąd najwyższe wsparcie z rządowego programu, jakie udało się uzyskać w Płocku. Za cały remont trzeba będzie zapłacić ponad 9 mln zł. Zakres prac jest ogromny, bo kamienica, jak wiele takich budynków na starówce, jest w opłakanym stanie, co pokazało laserowe skanowanie 3D (ta technologia była już zastosowana przy planowanym remoncie kamienicy przy Kazimierza Wielkiego), a w dodatku MZGM zamierza wiernie odtworzyć wiele elementów zabytkowej kamienicy przed wojną należącej rodziny Przybyłowiczów, a później do sędziego Żyda Salomona Brombergera.

Jak już pisaliśmy, w planach jest oddanie w zabytkowej kamienicy 39 mieszkań komunalnych o łącznej powierzchni 1661,12 m2. Lokale liczyłyby od 27 m2 do 76  m2.

- Inwestycja obejmowała będzie nie tylko generalny remont budynku frontowego i dwóch oficyn, ale również zagospodarowanie terenu przylegającego do kamienicy - mówiła nam Wioletta Magin, prezeska spółki. -  Na jej podwórku powstaną miejsca parkingowe, plac zabaw dla dzieci oraz urządzona zostanie zieleń.

Prace związane m.in. ze wzmocnieniem fundamentów, wymianą  drewnianych stropów, naprawą popękanych ścian nośnych (wszystko pod nadzorem archeologicznym i konserwatorskim), mogłyby trwać nawet dwa lata. Gdyby zgodnie z planami spółki, remont rozpoczął się na jesieni tego roku, potrwałby nawet do końca 2017 r.

Szczegółowo o historii i remoncie kamienicy pisaliśmy tu:

Wizualizacje - MZGM, fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

Więcej zdjęć w naszej galerii

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE