Reklama

Rozwijaj kreatywność swojego dziecka bez wychodzenia z domu

Opublikowano:
Autor:

Rozwijaj kreatywność swojego dziecka bez wychodzenia z domu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nieszablonowe myślenie, bogata wyobraźnia - to coraz bardziej cenione w życiu zawodowym zasoby. Myślenie kreatywne pozwala nam spojrzeć na znane idee w nowy sposób, wpływa również na nasze relacje z innymi ludźmi. Pomaga w przyjmowaniu różnych punktów widzenia, w odkrywaniu wcześniej nieprzetartych szlaków. Jak więc naszą kreatywność możemy rozwijać?

Nieszablonowe myślenie, bogata wyobraźnia - to coraz bardziej cenione w życiu zawodowym zasoby. Myślenie kreatywne pozwala nam spojrzeć na znane idee w nowy sposób, wpływa również na nasze relacje z innymi ludźmi. Pomaga w przyjmowaniu różnych punktów widzenia, w odkrywaniu wcześniej nieprzetartych szlaków. Jak więc naszą kreatywność możemy rozwijać?

  Skąd się bierze kreatywność?

            Mit, mówiący że kreatywność jest stałą cechą, zarezerwowaną dla nielicznych, już dawno został poddany w wątpliwość. Jak powiedział brytyjski pedagog, lider w rozwoju kreatywności, innowacyjności i rozwoju zasobów ludzkich, Ken Robinson, – „Gdy ludzie mówią mi, że nie są kreatywni, zakładam, że jeszcze nie wiedzą, co to znaczy.” Jego zdaniem umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów jest kluczem do życia pełnego sukcesów, a co istotniejsze każdy z nas te umiejętności może rozwijać. Prężnie rozwija się także gałąź nauki, jaką jest psychologia twórczości, coraz częściej wykorzystywana przez pedagogów i psychologów. Jak  kreatywność ćwiczyć? Edward Nęcka,  psycholog skupiający swe zainteresowania właśnie na twórczości, daje nam 6 prostych zasad, które ułatwiają nam twórcze myślenie:

Zasada różnorodności oznacza, że należy zawsze szukać jak największej liczby rozwiązań, niezależnie od ich jakości. Im więcej, tym lepiej!

Zasada odroczonego wartościowania to powstrzymanie się od oceniania, które jest jedną z najważniejszych przeszkód w myśleniu twórczym.

Zasada racjonalnej irracjonalności polega na umiejętnym korzystaniu z emocji i intuicji w fazie wymyślania rozwiązania, rozum staje się przydatny dopiero w momencie oceniania.

Zasada kompetentnej niekompetencji oznacza, że każdy może rozwiązać problem nawet z dziedziny, na której się nie zna, jeśli tylko może liczyć na pomoc eksperta.

Zasada zabawy. Jeśli zadanie ma być przyjemne, nie może być nudne. Jeśli zadanie jest ciekawe, to łatwiej jest znaleźć rozwiązanie problemu.

Zasada aktualności. „Liczy się tylko to, co tu i teraz”.  Należy zapomnieć o otaczającej rzeczywistości i skoncentrować się na problemie.

Edward Nęcka rozwija problematykę związaną z twórczościach w swoich licznych  książkach, między innymi w „Psychologii Twórczości” wydanej w 2001 roku czy „Trening Twórczości”.

Jak jeszcze rozwijać kreatywność, nie wychodząc z domu?


Jednym z uznanych sposobów na rozwijanie kreatywności wśród najmłodszych są również wszelkie zajęcia plastyczne i artystyczne, a jak mawiał Pablo Picasso, „Każde dziecko jest artystą”.  Firma Action Heroes, która już blisko 13 lat zajmuje się tworzeniem animacji na potrzeby reklam, filmów i gier, organizuje teraz także warsztaty online z animacji komputerowej dla dzieci i młodzieży. Action Heroes  swój udział miało, między innymi przy tworzeniu animacji do popularnego serialu „The Garfield Show”, a także uczestniczyła przy produkcji animacji znajdujących się w głośnym filmie z 2011 roku – „Sala Samobójców”, którego reżyser, Jan Komasa, był nominowany do Oscara za jego ostatni film.

          

Udział w zajęciach pod okiem Pawła Lipki, absolwenta Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, pozwoli na wgląd w proces powstawania animacji krok po kroku. Warsztaty zaspokoją ciekawość niejednego pasjonata gier czy fanów seriali animowanych. Nabyte podczas szkoleń umiejętności mogą być początkiem zarówno pasji artystycznych, technicznych jak i tych związanych z szeroko pojętą kinematografią. Rozwinąć mogą także umiejętność przestrzennego myślenia, koncentracji uwagi i swobodnego wyrażania myśli na nowe, nieznane wcześniej sposoby.

Biorący udział w zajęciach online będą mieli również okazję, by w przyjaznej formie poznać narzędzia i sposób pracy potrzebny w przyszłej karierze zawodowej. Co jednak ważne, o ile nie najważniejsze, warsztaty z animacji komputerowej są również niezapomnianą przygodą i dużą frajdą dla uczestników.

Więcej informacji na temat szkoleń można znaleźć na stronie: http://www.animation-school.pl/ Lub na naszym fanpage’u https://www.facebook.com/actionheroes.szkolenia/

Jakie korzyści czerpiemy z rozwijania kreatywności?

            Kreatywność stosujemy w praktycznie każdej branży – im szerszą perspektywą się posługujemy, tym bliżej sukcesu jesteśmy. Dawno złamaliśmy stereotyp, że twórcze myślenie zarezerwowane jest przede wszystkim dla artystów – muzyków czy malarzy. Nic bardziej mylnego! Dotyczyć to może twórców planów marketingowych, handlowców, grafików komputerowych, programistów, osób pracujących w sektorze zarządzania, projektantów wnętrz etc. W każdej z dziedzin twórcze i niekonwencjonalne myślenie jest atutem i zaprowadzić nas może na szersze wody. Kreatywne osoby sprawiają, że chce się z nimi przebywać, tworzą wokół siebie społeczności, są autorami rewolucyjnych idei i zapisują się na kartach historii na długo. Warto dołączyć do tego grona!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE