Reklama

Rozpuszczalniki organiczne – stosowanie i szkodliwość

Opublikowano:
Autor:

Rozpuszczalniki organiczne – stosowanie i szkodliwość - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpuszczalniki mają przede wszystkim swoje zastosowanie w przemyśle chemicznym, ale również w budownictwie, czy motoryzacji. Istnieje wiele rodzajów rozpuszczalników, jednakże każdy z nich jest groźny dla człowieka. Zawsze trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić, a w przypadku zatrucia działać szybko i opanowanie.

Rozpuszczalniki mają przede wszystkim swoje zastosowanie w przemyśle chemicznym, ale również w budownictwie, czy motoryzacji. Istnieje wiele rodzajów rozpuszczalników, jednakże każdy z nich jest groźny dla człowieka. Zawsze trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić, a w przypadku zatrucia działać szybko i opanowanie.

Zastosowanie rozpuszczalników organicznych

Rozpuszczalniki organiczne można stosować do wielu zadań. Przede wszystkim w celu przeprowadzania reakcji chemicznych. Podstawowym warunkiem dla związku chemicznego pełniącego rolę rozpuszczalnika do reakcji jest jego obojętność chemiczna, czyli niereagowanie z substratami ani produktami reakcji. Stosuje się je również do wymywania określonych związków chemicznych z na przykład osadów, minerałów, czy roślin. Kolejną funkcją rozpuszczalników jest możliwość użycia ich w celu rozcieńczania substancji, które użyte w stanie czystym byłyby zbyt agresywne chemicznie. Ostatnią cechą jest czyszczenia polegającego na rozpuszczaniu niepożądanych substancji w rozpuszczalniku, a następnie usuwaniu całości mechanicznie. Ponadto rozpuszczalniki organiczne stosowane są w celu odnawiania dzieł sztuki oraz impregnowania, lakierowania, czy oczyszczania przedmiotów. Rozpuszczalniki można również używać w czynnościach codziennych w celu rozcieńczenia lakieru, usunięcia plam z ubrań, czy czyszczenia narzędzi roboczych. Ważne jest również, aby do określonej czynności, jaką chcemy wykonać przy pomocy rozpuszczalnika, dobrać jego odpowiedni rodzaj. Niewłaściwy wybór rozpuszczalnika może zaszkodzić danej rzeczy i stworzyć nieodwracalne skutki. W najbardziej pozytywnym przypadku może po prostu nic się nie zadziać. Jeśli chcemy zastosować rozpuszczalnik warto najpierw poczytać o rodzajach i przeznaczeniu określonych rozpuszczalników organicznych.

Zatrucie rozpuszczalnikiem organicznym

Po analizie rozpuszczalników pod katem ich zastosowania wiadomo już, że służą one do czynności nie związanych z organizmem ludzkim. Są przeznaczone do działań nienaturalnych, a zatem łatwo można wywnioskować, że absolutnie nie powinniśmy mieć z nimi bliższego kontaktu. Zdarza się jednak, że przy używaniu i stosowaniu rozpuszczalnika, dostanie się on do oka, ust, czy na ciało. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, w której trzeba szybko reagować. Są one łatwo wchłaniane przez drogi oddechowe, czy skórę i działają drażniąco oraz powodują stany zapalne. Jeśli stosujemy rozpuszczalnik do jakiejkolwiek czynności powinniśmy przede wszystkim odpowiednio się ubrać i zabezpieczyć. Jeśli jednak dojdzie do bliskiego kontaktu należy udzielić pierwszej pomocy. Jeśli dotyczy to nas w miarę możliwości należy wykonać odpowiednie kroki lub zadzwonić po pogotowie. Najważniejszymi czynnościami jakie powinniśmy wykonać jest: zabezpieczenie czynności życiowych, usunięcie skażonej odzieży, odizolowanie przedmiotów, do których był używany rozpuszczalnik, zapewnienie ciepła i spokoju oraz oczywiście wezwanie pogotowia. Najważniejszą rzeczą w przypadku dostania się rozpuszczalnika do jamy ustnej, czy organizmu jest nie powodowanie wymiotów, ponieważ może dojść do poważnego uszkodzenia płuc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE