Reklama

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Oto program

Opublikowano:
Autor:

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Oto program - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielki Czwartek to początek Triduum Paschalnego, najważniejszych dni w roku liturgicznym. Podajemy program obchodów w płockiej katedrze z udziałem biskupów płockich.

Wielki Czwartek to początek Triduum Paschalnego, najważniejszych dni w roku liturgicznym. Podajemy program obchodów w płockiej katedrze z udziałem biskupów płockich.

Nabożeństwa w Wielki Czwartek tradycyjnie rozpoczną się Mszą Krzyżma, która jednak nie jest częścią Triduum Paschalnego. W czasie tej mszy której kapłani odnowią swoje przyrzeczenia.

W Wielki Czwartek Kościół obchodzi pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Liturgii towarzyszą obrzędy - to właśnie wtedy Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy zwanej Ciemnicą, znany od wieków jest także obrzęd umycia stóp księżom i wiernym przez proboszcza, biskupa lub papieża na pamiątkę gestu Chrystusa. Rozbudowana jest także liturgia Wielkiego Piątku - tego dnia nie odprawia się jednak mszy św., tylko nabożeństwo wielkopiątkowe. Oto plan Triduum Paschalnego w płockiej katedrze:

Wielki Czwartek 18 kwietnia:

  • Msza św. Krzyżma o godz. 10:00, z udziałem biskupa płockiego Piotra Libery, biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego, biskupa seniora Romana Marcinkowskiego. Przewodniczy i homilię wygłosi bp Piotr Libera.
  • Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00, z udziałem i przewodniczeniem bp. Piotra Libery i homilią bp. Mirosława Milewskiego.

Wielki Piątek 19 kwietnia:

  • Nabożeństwo Ciemnej Jutrzni o godz. 9:00 – przewodniczy bp Piotr Libera, kazanie wygłosi ks. Radosław Zawadzki, prefekt roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
  • Nabożeństwo Męki Pańskiej o godz. 18:00 – przewodniczy bp Piotr Libera, z udziałem bp. Mirosława Milewskiego.

Wielka Sobota 20 kwietnia:

  • Nabożeństwo Ciemnej Jutrzni o godz. 9:00 – przewodniczy bp Mirosław Milewski, kazanie wygłosi ks. Wojciech Kruszewski, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.
  • Wigilia Paschalna o godz. 20:00 – przewodniczy i homilię wygłosi bp Mirosław Milewski.

Wielka Niedziela 21 kwietnia:   

  • Msza św. rezurekcyjna o godz. 6:00 – przewodniczy i homilię wygłosi bp Roman Marcinkowski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE