Reklama

Reklama

Rodzice zaskarżyli decyzję. Wywalczyli zmianę w przepisach o bonie żłobkowym

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixbay

Rodzice zaskarżyli decyzję. Wywalczyli zmianę w przepisach o bonie żłobkowym  - Zdjęcie główne

foto Pixbay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rodzice malucha, którym odmówiono przyznania bonu żłobkowego, odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Tym samym wywalczyli zmianę zapisów programu.

Reklama

Płocki bon żłobkowy to finansowe wsparcie dla rodziców, których maluch nie został przyjęty do miejskiej placówki dla najmłodszych dzieci. Przypomnijmy, że w Płocku są cztery żłobki, w których miejsc jest zazwyczaj o połowę mniej niż chętnych. Rodzice, którzy chcą wrócić do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc babci czy dziadka, muszą korzystać z placówek prywatnych. A te są dość drogie.

Pobyt w nich kosztuje miesięcznie od 500 do 750 zł, podczas gdy w miejskich to ok. 270 zł. Urząd miasta, by pomóc finansowo rodzicom, wprowadził z początkiem 2019 roku bon żłobkowy. Mogą go otrzymać rodzice, którzy posłali dzieci do prywatnego żłobka bądź klubu dziecięcego, po tym jak pociecha nie została przyjęta do miejskiej placówki. Bon wynosi 260 zł. Żeby go otrzymać trzeba spełnić kilka warunków.

Rodzice (bądź opiekunowie prawni) muszą mieszkać w Płocku, tu płacić podatki i odprowadzać opłatę za śmieci. Ponadto nie mogą korzystać z urlopu wychowawczego, muszą też pracować. Trzeba mieścić się w widełkach finansowych - dochód na osobę w rodzinie obliczony zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej nie może przekroczyć 420 proc. kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej. Czyli – obecnie po przeliczeniu - nie może wynosić więcej niż 2 tys. 217 zł.

Na najbliższej sesji rady miasta, płoccy rajcy pochylą się nad nowym zapisem, który ma być dodany do regulaminu programu. Najpierw jednak wyjaśnijmy, że proponowana zmiana jest pokłosiem sprzeciwu rodziców, którym ratusz odmówił przyznania bonu, dlatego, że ich pociecha uczęszczała do prywatnego żłobka nie w Płocku, tylko na terenie ościennej gminy. Rodzice odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ten uznał, że zapis jest na tyle nieprecyzyjny, że nie można jednoznacznie stwierdzić, iż finansowe wsparcie przysługuje tylko tym rodzicom, których dziecko zostało zapisane do prywatnej placówki na terenie Płocka.

W związku z tym ratusz postanowił zmienić zapisy tak, by od tej pory bon żłobkowy mogli otrzymać również ci opiekunowie, których maluch uczęszcza do żłobka poza Płockiem. Ważne, żeby byli mieszkańcami Płocka i spełniali kryteria, o których pisaliśmy powyżej.

- Bon żłobkowy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym rodzicom dziecka w celu rekompensaty kosztów prywatnej opieki i nie ma nic wspólnego z dotowaniem placówek opiekuńczych działających wyłącznie na terenie miasta – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy