Reklama

Rodzaje kredytów bankowych

Opublikowano:
Autor:

Rodzaje kredytów bankowych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kredyt bankowy to doskonałe źródło pozyskania środków finansowych na dany cel. Z roku na rok rośnie ich popularność. W związku z ogromnym zainteresowaniem, banki stworzyły kilka usług, aby dopasować je do potrzeb potencjalnych klientów. Jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Kredyt bankowy to doskonałe źródło pozyskania środków finansowych na dany cel. Z roku na rok rośnie ich popularność. W związku z ogromnym zainteresowaniem, banki stworzyły kilka usług, aby dopasować je do potrzeb potencjalnych klientów. Jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Co to jest kredyt bankowy?

Kredyt bankowy to produkt finansowy udzielany przez instytucje bankowe. Umowa podpisywana jest pomiędzy bankiem, a osobą zaciągającą zobowiązanie, zwaną kredytobiorcą. Bank zobowiązuje się do pożyczenia kredytobiorcy pieniędzy na określony w umowie czas, na konkretny cel. W zamian kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z usługi zgodnie z ustalonymi w umowie warunkami oraz poprzez spłacanie pożyczonych pieniędzy wraz z odsetkami oraz prowizją w oznaczonym terminie.

Zgodnie z regulacjami prawnymi, a dokładnie definicją ustawową kredytu, pożyczkobiorca musi wydać środki pieniężne na cel określony w umowie. W związku z tym, istnieje kilka rodzajów kredytów bankowych, zależnie od przeznaczenia.

Rodzaje kredytów bankowych

Kredyty bankowe dzielą się na kilka rodzajów ze względu na ich przeznaczenie, okres kredytowania, a także rodzaj zabezpieczenia. Do najpopularniejszych należy:

1.Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy Produkt ten kierowany jest do osób fizycznych, które potrzebują gotówki na bieżące potrzeby. W umowie nie ma określonego z góry celu. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca może wydać środki finansowe na dowolny cel, bez obowiązku informowania o tym banku. Natomiast bank nie jest upoważniony do sprawdzenia, na co pieniądze zostały wydane. Kredyt gotówkowy brany jest zazwyczaj do kilku tysięcy złotych, a jego spłata rozkłada się na kilka lub kilkanaście miesięcy.

2.Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to produkt finansowy, który kredytobiorca może wydać na zakup samochodu nowego lub używanego.

3.Kredyt studencki

Ten produkt finansowy dedykowany jest osobom, które rozpoczynają naukę na uczelniach wyższych. Można go zaciągnąć na cały okres studiów, nie więcej niż 6 lat. Jedynie w przypadku studiów doktoranckich, może zostać wydłużony o 4 lata. Pieniądze wypłacane są co miesiąc w postaci rat przez cały rok akademicki. Pozwala młodym osobom pokryć koszty utrzymania związane ze studiowaniem lub czesne.

Do zaciągnięcia takiego zobowiązania, kredytobiorca potrzebuje poręczyciela. Dochody poręczyciela są bowiem zabezpieczeniem kredytu studenckiego. Może nim być rodzic, rodzeństwo, a także osoby niespokrewnione.

4.Kredyt hipoteczny

Wyróżnia się dwa rodzaje kredytu hipotecznego. Pierwszy to kredyt hipoteczny mieszkaniowy, który przeznaczony jest na zakup lokalu mieszkalnego, zakup lub budowę domu lub działku budowlanej. Natomiast kredyt hipoteczny może być również przeznaczony na kupno lokalu pod wynajem, budynku komercyjnego, jak i na remont. Kwota kredytu jest zazwyczaj wysoka, dlatego banki zabezpieczają się wkładem własnym, który wynosi minimum 10% wartości nieruchomości, a także ustawienie hipoteki na nieruchomość.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE