Reklama

Rocznica powstania. Atak na odwach

Opublikowano:
Autor:

Rocznica powstania. Atak na odwach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sobotnią inscenizacją branki i powstańczego szturmu na odwach rozpoczęły się płockie obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Zapewne z powodu sporego mrozu na uroczystość przyszli tylko najwytrwalsi płocczanie.

Sobotnią inscenizacją branki i powstańczego szturmu na odwach rozpoczęły się płockie obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Zapewne z powodu sporego mrozu na uroczystość przyszli tylko najwytrwalsi płocczanie.

Wszystko zaczęło się o godz. 16. Płocczanie obejrzeli inscenizację branki i szturmu na broniony przez rosyjskich żołnierzy odwach według scenariusza ks. Grzegorza Mierzejewskiego. W rolę powstańców atakujących carski posterunek wcielili się członkowie grup rekonstrukcyjnych z Przasnysza i Mochowa, a w rolę carskich żołnierzy broniących odwachu - rekonstruktorzy z Radomia.

Z kolei w przypadku branki w roli siłą wcielanych do rosyjskiego wojska Polaków wystąpili uczniowie liceum wojskowego, a o wydarzeniach opowiadał aktor Piotr Bała. Widowisko wypadło bardzo okazale, ale zimno sprawiło, że na miejscu zjawiło się kilkadziesiąt osób. Przypomnijmy, że odwach w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. był rosyjską wartownią. Zaatakowali go powstańcy, ale potyczkę wygrał garnizon rosyjski.

Program pozostałych uroczystości:

Poniedziałek, 21 stycznia
- sesja naukowa w TNP przy pl. Narutowicza 8, godz. 17.00
W programie spotkania referaty:
dr Marian Chudzyński „Płock i ziemia płocka przed wybuchem postania styczniowego 1861-1862”
dr Grzegorz Gołębiewski „Przebieg powstania 1863-1864 w Płocku i na terenie guberni płockiej”
prof. dr hab. Anna Maria Stogowska „Edward Jurgens a powstanie styczniowe”
film Krzysztofa Zadrożnego „Powstanie styczniowe na ziemi gąbińskiej i gostynińskiej”

Wtorek, 22 stycznia
- złożenie kwiatów przez uczniów szkół pod Krzyżem Powstańców Styczniowych przy al. Piłsudskiego, pod mogiłą powstańców styczniowych na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej, pod mogiłą zbiorową powstańców styczniowych i grobie sanitariuszki Krzyżanowskiej z powstania styczniowego na nekropolii przy al. Kobylińskiego oraz pod tablicą upamiętniająca uwięzienie gen. Zygmunta Padlewskiego przy ul. Sienkiewicza 22. Początek – godz. 11.00
- uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza z udziałem wojska, godz. 12.00
- otwarcie wystawy „Gorzka chwała. Cieniom Stycznia 1863 r.” - Muzeum Mazowieckie, ul. Tumska 8, godz. 13.00
- koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia i spektakl „Płonące cyfry 1863” - Teatr Dramatyczny, Nowy Rynek 11, godz. 17.00

Środa, 23 stycznia
- rozstrzygnięcie powiatowego konkursu historycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Śladami Zygmunta Padlewskiego i powstania styczniowego w Płocku” - Książnica Płocka, ul. Kościuszki 6, godz. 10.

fot. Kwis

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE