reklama
reklama

Rewolucyjne zmiany w przepisach. Zerowy limit alkoholu, zielony listek i "sufler" obok kierowcy!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: p

Rewolucyjne zmiany w przepisach. Zerowy limit alkoholu, zielony listek i "sufler" obok kierowcy! - Zdjęcie główne

Co niezwykle istotne, 17-latek będzie musiał pamiętać o zerowym limicie alkoholu | foto p

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJeszcze w tym roku, prawdopodobnie jesienią, do Sejmu trafić ma nowelizacja przepisów dotyczących młodych kierowców. Prawo jazdy będzie można uzyskać wcześniej, niż przed ukończeniem 18. roku życia, ale będą pewne ograniczenia.
reklama

Na spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego reprezentująca Ministerstwo Infrastruktury Anna Kowalczyk przedstawiła plany resortu w tym temacie. 

Rewolucja dla młodych kierowców

Chodzi o projekt UC76, który ma trafić pod ocenę Sejmu. 

Nowelizacja wprowadzi możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii B już po ukończeniu 17. roku życia, a nie – jak obecnie – po osiągnięciu pełnoletniości. 

Prawo jazdy w wieku 17 lat to nie nowość w Europie, model ten funkcjonuje np. w Danii, Francji, Holandii, Niemczech, Estonii.

reklama

- Właściciel takiego prawa jazdy będzie mógł prowadzić samochód jedynie w Polsce. Przez sześć miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy lub do ukończenia 18. roku życia (w zależności co nastąpi wcześniej) taka osoba będzie mogła prowadzić tylko wtedy, gdy na prawym fotelu w charakterze suflera siedział będzie bardziej doświadczony kierowca - wylicza autokult.pl.

Pasażer na prawym fotelu musi mieć minimum 25 lat i  posiadać prawo jazdy kategorii B przynajmniej od 5 lat. W czasie jazdy z niepełnoletnim kierowcą prawo jazdy pasażera prawego fotela nie może być zatrzymane (np. za prędkość w obszarze zabudowanym). W ciągu ostatnich 5 lat nie może też podlegać zakazowi prowadzenia. Co oczywiste - sufler musi być trzeźwy.

reklama

Prawo jazdy po zmianach. Okres próbny

Po wydaniu "prawka" kategorii B rozpocznie się okres próbny. W przypadku osoby, która uzyska uprawnienia, mając ukończone 18 lat, będzie on trwał dwa lata. W przypadku osoby, która uzyska uprawnienia, mając 17 lat, okres próbny będzie trwał trzy lata, ale nie dłużej niż do ukończenia 20. roku życia.

W czasie trwania okresu próbnego kierowca będzie musiał odbyć szkolenie z zakresu bezpieczeństwa.

Co ważne, nastolatek nie będzie mógł prowadzić auta w celach zarobkowych. Podyktowane jest to kwestiami bezpieczeństwa.

Młody kierowca nie może zaszaleć na trasie: obowiązywać go będą niższe limity prędkości. Tto 50 km/h na obszarze zabudowanym ((nawet jeśli znaki pozwalają jechać szybciej), 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na drogach szybkiego ruchu (drogach ekspresowych dwujezdniowych i autostradach).

reklama

Co niezwykle istotne, 17-latek będzie musiał pamiętać o zerowym limicie alkoholu, to zrozumiałe, biorąc pod uwagę wiek kierowcy.

Wrócić ma znany przed laty zielony listek. Tak oznakowane auto będzie sygnałem dla policji, z jakim kierowcą ma do czynienia. 

Część zapisów nowelizacji wejdzie w życie trzy miesiące po jej ogłoszeniu, a niektóre dopiero po upływie roku.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo