Reklama

Rewolucja w centrum. Zobacz, co się zmieni

Opublikowano:
Autor:

Rewolucja w centrum. Zobacz, co się zmieni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Strefa płatnego parkowania rusza od 1 sierpnia, ale już teraz warto powoli się przyzwyczajać do zmian. A te będą naprawdę spore i lepiej już dziś obiecać sobie koniec z jeżdżeniem na pamięć. Zwłaszcza że znaki drogowe w tym rejonie zostaną zamienione na znaki mini. Sprawdźcie, co dokładnie zmieni się na poszczególnych ulicach w śródmieściu.

Strefa płatnego parkowania rusza od 1 sierpnia, ale już teraz warto powoli się przyzwyczajać do zmian. A te będą naprawdę spore i lepiej już dziś obiecać sobie koniec z jeżdżeniem na pamięć. Zwłaszcza że znaki drogowe w tym rejonie zostaną zamienione na znaki mini. Sprawdźcie, co dokładnie zmieni się na poszczególnych ulicach w śródmieściu.

Jak zapowiada Hubert Woźniak z biura prasowego Ratusza, wielkimi krokami zbliża się rewolucja, która czeka nas w związku z wprowadzeniem strefy płatnego parkowania w śródmieściu. Dziś w nocy zaczyna się malowanie oznakowania.  - Trzeba będzie jeździć bardzo przytomnie i uważnie czytać znaki drogowe - już dziś napominają urzędnicy.

A najpierw - przyzwyczaić się również i do nich. Nowością będą bowiem miniznaki drogowe, które staną w śródmieściu.  - Kierowcy przyzwyczaili się do jednego rozmiaru znaków drogowych, mimo że jest pięć różnych rozmiarów - wskazuje Hubert Woźniak.  Największe stawia się na autostradach i drogach, na których można rozwijać duże prędkości. Najmniejsze – wielkości karki papieru – właśnie w centrach i na starówkach.

Nowe znaki - tłumaczą w Ratuszu, mają nie tylko lepiej wpisać się z estetykę zabytkowej części miasta, ale i poprawić bezpieczeństwo - na obszarze ciasnej zabudowy znaki drogowe często nawzajem się zasłaniają.

Staromiejskie ulice niczym osiedlowe uliczki

Wiele staromiejskich ulic na wzór uliczek osiedlowych zostanie objętych znakiem strefy zamieszkania, która zakłada konieczność poruszania się z prędkością nie większą niż 20 km na godz. i parkowania jedynie w wyznaczonych miejscach, a przede wszystkim bezwzględne pierwszeństwo pieszych (w strefie znikną przejścia dla pieszych).

Zasady poruszania się po strefie będą regulowane również przez znaki strefowe - na przykład znak  strefie ograniczonego postoju oznaczał będzie, że można będzie zaparkować wyłącznie w przeznaczonym do tego miejscu, a pozostawienie auta gdzie indziej narazi kierowcę na mandat, niezależnie od tego, czy stanie się to w godzinach obowiązywania strefy, czy poza nimi.

Za Ratuszem przedstawiamy zmiany wprowadzane od sierpnia:

Bielska

– od skrzyżowania z ul. Kwiatka do Synagogalnej będzie ulicą dwukierunkową. Od skrzyżowania z Synagogalną w kierunku ratusza będzie drogą jednokierunkową. Będziemy jeździć tylko w kierunku Starego Rynku. Wzdłuż ulicy Bielskiej wytyczone zostaną miejsca do parkowania.

Ale uwaga! Wyjątkiem będą rowerzyści, będą mogli jechać pod prąd. Dodatkowo, ulica Bielska, od skrzyżowania z Kwiatka, zostanie objęta strefą zamieszkania.

Skrzyżowanie ul. Bielskiej ze Staromiejską i Synagogalną stanie się skrzyżowaniem dróg równorzędnych.

Stary Rynek

– likwidacji ulegną miejsca parkingowe u zbiegu Bielskiej i Zduńskiej, przeznaczone dla klientów i pracowników ratusza, którzy mogli zatrzymać tu pojazdy na czas do 15 minut. Pozostaną tu tylko dwa miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych.

Zduńska

-- stanie się ulicą jednokierunkową. Będziemy poruszać się w kierunku jej skrzyżowania z ul. Okrzei. Na jednym z pasów Zduńskiej wytyczone zostaną miejsca do parkowania. Ponieważ wjazd na nią będzie prowadził przez Bielską – także ona będzie objęta strefą zamieszkania.

Synagogalna

– także ona stanie się ulicą jednokierunkową. Uwaga! Kierunek poprowadzi nas od placu 13 Straconych do ul. Bielskiej. Wzdłuż drogi zaś zostaną wytyczone miejsca do parkowania. Warto o tym pamiętać, bo wielu kierowców przyzwyczaiło się do korzystania z tej ulicy w przeciwnym kierunku.

Skrzyżowanie ul. Bielskiej z Synagogalną stanie się także skrzyżowaniem dróg równorzędnych. Czyli pojazd poruszający się ul. Bielską będzie miał pierwszeństwo przejazdu przed autem opuszczającym ul. Synagogalną.

Staromiejska

– ulica pozostanie jednokierunkowa jak dotychczas, jedyną zmianą będzie wyznaczenie miejsc do parkowania.

Jerozolimska

– pozostanie, jak obecnie, dwukierunkowa na odcinku od Kwiatka do skrzyżowania z Synagogalną. Dalej w kierunku Grodzkiej będzie jednokierunkowa i objęta strefą zamieszkania. Dopuszczony na niej zostanie ruch pod prąd rowerzystów.

Grodzka

– pozostanie ulicą jednokierunkową, ale z dopuszczonym ruchem rowerzystów, jadących pod prąd. Dużą zmianą będzie jednak to, że skrzyżowanie ul. Grodzkiej z pl. Narutowicza stanie się skrzyżowaniem dróg równorzędnych. Oznacza to, że pojazd wyjeżdżający z Grodzkiej na pl. Narutowicza będzie miał pierwszeństwo przejazdu przed autem jadącym w kierunku ul. Małachowskiego. Ale tylko w tym przypadku! Bo pojazd nadjeżdżający od Małachowianki kierowca wyjeżdżający z Grodzkiej będzie musiał już przepuścić.

Plac Narutowicza

– największą zmianą będzie wprowadzenie tu strefy zamieszkania. Znikną więc znaki wyznaczające przejścia dla pieszych, a krzyżówki staną się skrzyżowaniami dróg równorzędnych. Jadąc więc w kierunku Małachowianki trzeba będzie przepuścić samochód wyjeżdżający z ul. Grodzkiej czy Małachowskiego.

Pod gmachem sądów będziemy jeździć jak dotychczas.

Małachowskiego

– zmieni się tu jedyne tyle, że wytyczone zostaną miejsca parkingowe. Warto pamiętać o równorzędnym skrzyżowaniu tej ul. z Teatralną. Wyjeżdżający z Małachowskiego pojazd będzie miał pierwszeństwo przed autem jadącym Teatralną w kierunku Starzyńskiego, ale będzie musiał przepuścić auto nadjeżdżające z przeciwnego kierunku

Kościuszki
-- najwięcej zmieni się na odcinku od skrzyżowania z pl. Narutowicza do pl. Obrońców Warszawy. Przede wszystkim zostanie przesunięta oś jezdni. Dziś są tu dwa pasty ruchu, mające 4,5 metra szerokości. Od sierpnia pas ruchu będzie przesunięty w kierunku północnym i pasy ruchu zostaną zwężone do 3 metrów. Po północnej stronie zostaną wytyczone miejsca do parkowania motocykli (bezpłatne), po południowej, m.in. pod Książnicą – powstaną miejsca do parkowania prostopadle do jezdni. Dzięki temu liczba miejsc, w których można będzie zostawić samochód wyraźnie wzrośnie.

Plac Obrońców Warszawy

– po zachodnie stronie (pod domem Lachmana) niewiele się zmieni. Po wschodnniej j(pod gmachem prokuratur) – zmienia się wiele. Przede wszystkim droga ta stanie się jednokierunkowa, pojedziemy od ul. Kolegialnej do Kościuszki. Zlikwidowane zostaną miejsca parkingowe dla autobusów. Na całym tym odcinku zostaną wytyczone miejsca do parkowania dla aut osobowych, które stać będą skosem do jezdni.

Warto dodać, że płatne miejsca do parkowania zostaną też wytyczone pod wokół pomnika Broniewskiego.

1 Maja

– zmian na ulicy będzie stosunkowo mało, wytyczone zostaną miejsca płatnego parkowania, a naprzeciwko dawnej „skarbówki” powstanie bezpłatny parking buforowy.

Królewiecka

– na odcinku od ul. Bielskiej do skrzyżowania z Tumską nic się nie zmieni. Miejsca do parkowania w strefie płatnego parkowania wytyczone zostaną tam, gdzie obecnie się zatrzymujemy. Już zaczęły się zmiany na skrzyżowaniu ul Królewieckiej z Bielską. Zaczęła się likwidacja jednego z dwóch przejść przez Bielską (na wysokości piekarni po północnej stronie Królewieckiej), przesunięta została os jezdni na ul. Bielskiej, co stworzy przestrzeń do ominięcia skręcających w lewo w Królewiecką przez jadących ul. Bielską w kierunku Sienkiewicza. Na drugim przejściu powstanie azyl dla pieszych. Nastąpi też „cofnięcie w głąb” Królewieckiej znajdującego się tam przejścia dla pieszych.
Zmiany nastąpią na odcinku od skrzyżowania z Tumską do skrzyżowania z ul. 1 Maja. Po północnej stronie ulicy będziemy parkować jak obecnie, jedynie miejsca do zatrzymania się zostaną oznakowane. Oś jezdni zostanie przesunięta w kierunku północnym i dzięki temu po stronie południowej będziemy parkować prostopadle do jezdni. Przód samochodu zostawimy na chodniku, tył – na jezdni.

Nowy Rynek

– plac przed teatrem pozostanie parkingiem bezpłatnym. Ale znikną z niego stare, utrudniające poruszanie się barierki. Postój taxi zostanie przeniesiony pod gmach dawnego dworca autobusowego. Na koniec na całym placu zostaną wyznaczone miejsca do parkowania, łącznie dla ponad 300 samochodów. To dwa razy więcej niż obecnie się tam mieści, parkując w chaotyczny sposób.

Sienkiewicza

– wzdłuż ulicy wymalowane zostaną miejsca do parkowania, po północnej stronie jezdni – w wielu miejscach – będziemy zostawiać samochody skosem do osi jezdni

Kwiatka i Kolegialna

– zmian będzie najmniej, miejsca do parkowania zostaną jedynie wymalowane. Dobra wiadomość jest taka, że będzie ich trochę więcej niż obecnie

Zmiany, które wprowadzane będą po uruchomieniu strefy płatnego parkowania

Kościuszki

– nowością będą wytyczone miejsca do parkowania na odcinku ul. Kościuszki od pl. Obrońców Warszawy do skrzyżowania z ul. Warszawską. Mimo, że nie będzie to już strefa płatnego parkowania wytyczone zostaną miejsca do pozostawienia pojazdu. Wzdłuż odcinka ul. Kościuszki, po południowej stronie (pod Domem Broniewskiego) wytyczone zostaną miejsca do parkowania autobusów. Ale tylko na 15 minut. Założenie jest takie, że kierowcy tych pojazdów będą mieli kwadrans na wysadzenie swoich pasażerów, po czym będą musieli odjechać (np. pod dworzec kolejowy, albo na pasaż wiślany lub pod Orlen Arenę ) i czekać na sygnał do powrotu, by wycieczkę zabrać.

Plac Dąbrowskiego

– wymalowane zostaną miejsca do parkowania po północnej stronie skweru w taki sposób, by zmusić kierowców do parkowania wzdłuż ulicy. Dzięki temu placem Dąbrowskiego będą mogły jeździć autobusy KM.

Kolegialna

-- na odcinku od Gradowskiego do al. Kilińskiego na nowo zostaną wymalowane miejsca do parkowania. Oś jezdni zostanie przesunięta w kierunku południowym. Po północnej stronie będziemy parkować na jezdni (podobnie jak np. na ul. Kwiatka), po południowej – na chodniku. Takie rozwiązanie spowoduje, że po północnej stronie miejsc do parkowania będzie więcej (dziś samochody parkują tam między drzewami).

Gradowskiego, Misjonarska, Dojazd, Padlewskiego

– po zakończeniu prac przy przebudowie Gradowskiego ulica stanie się jednokierunkową. Jeden pas będzie służył dl jazdy, drugi – do parkowania. Podobnie będzie na ul. Padlewskiego, na odcinku od skrzyżowania z Gradowskiego do Misjonarskiej. Będziemy jeździć w kierunku więzienia. Także ul. Misjonarska stanie się jednokierunkowa, pojedziemy nią w kierunku szpitala miejskiego. Podobnie jak na Gradowskiego – jeden pas będzie służył do jazdy, drugi - do parkowania.

Ulica Dojazd także stanie się drogą jednokierunkową, ruch będzie na niej odbywał się w kierunku al. Kilińskiego.

Zlikwidowane zostaną cztery przejścia dla pieszych: dwa na Sienkiewicza i dwa na Kolegialnej. W każdym przypadku będą to zebry za skrzyżowaniami tych ulic z Misjonarską i Gradowskiego. Dzięki temu ruch pieszych skumuluje się na przejściach przed skrzyżowaniami i piesi szybciej będą wymuszać na kierowcach zatrzymanie się. Natomiast kierowcy wyjeżdżający z Gradowskiego i Misjonarskiej będą mieli łatwiej, bo nie będą musieli zwracać uwagi na pieszych.

Kilińskiego

– także aleję obejmą zmiany i to na dwóch skrzyżowaniach: z ul. Padlewskiego oraz Sienkiewicza. W jednym i drugim przypadku oś jezdni zostanie przesunięta w taki sposób, by dwa, trzy skręcające z al. Kilińskiego w ul. Sienkiewicza (w lewo), czy z al. Kilińskiego do Włodkowica (także w lewo) miały miejsce do zatrzymania i nie blokowały ruchu.

Nowe przystanki autobusowe

– ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale jest bardzo prawdopodobne, że w pod Szpital św. Trójcy podjeżdżać będą autobusy linii nr 4 i 24. Przystanki dla pasażerów tych pojazdów staną na pl. Obrońców Warszawy (pod domem Lachmana) oraz pod MOPS-em i przy PWZS.

Kolejny nowy przystanek powstanie dla wszystkich linii jadących ul. Bielską. Znajdzie się on naprzeciwko wyjazdu z parkingu centrum handlowego Tayger.

- Po uruchomieniu strefy płatnego parkowania kolejne zmiany będą wprowadzane stopniowo. Ale apelujemy o uwagę, bo wiele z zaplanowanych projektów uderza w przyzwyczajenia kierowców - apeluje Ratusz.

Jedną ze zmian będzie wprowadzenie strefy zamieszkania na pl. Narutowicza, po staremu zostaną przejścia dla pieszych przy Odwachu i przy dawnym Empiku, zaraz za nimi stanie znak o  strefie zamieszkania, co spowoduje, że zniknąm.in. przejścia przy bibliotece Zielińskich, fot. Portal Płock

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE