Reklama

Remont trwa. Już widać, jak będzie [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Remont trwa. Już widać, jak będzie [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Remont Małachowianki idzie pełną parą - widać już pierwsze efekty prac budowlanych i konserwatorskich. W najstarszej części najstarszej szkoły w Polsce pojawił się np. nowoczesny szyb windy.

Remont Małachowianki idzie pełną parą - widać już pierwsze efekty prac budowlanych i konserwatorskich. W najstarszej części najstarszej szkoły w Polsce pojawił się np. nowoczesny szyb windy.

Jak informuje Konrad Kozłowski z ratuszowego biura prasowego, prace związane z modernizacją liceum idą zgodnie z planem - efekty widać już w Kolegiacie św. Michała, nie mniej intensywne roboty trwają też w dawnym Kolegium jezuickim. 

Podziemia Małachowianki opuścili już archeolodzy, którzy prowadzili w niej prace wykopaliskowe. Jak pisaliśmy, efekty ich pracy zaskoczyły całą Polskę, gdy w murach najstarszej polskiej szkoły odkryto szczątki ludzkie. Konrad Kozłowski informuje, że w tej chwili trwa opracowywanie raportów i dokumentacji, same szczątki zostaną natomiast poddane specjalistycznym badaniom antropologicznym, które mogą potrwać nawet kilka tygodni. - Po ich zakończeniu precyzyjnie będzie można określić wiek odkrytych szkieletów i przyczyny śmierci, a być może status społeczny czy tożsamość pochowanych osób - zapowiada Konrad Kozłowski.

Sporo zdziałali już też konserwatorzy sztuki - odtworzono już m.in. większą część tynków wapiennych na ścianach auli w Kolegiacie św. Michała, odrestaurowano zabytkowe polichromie Władysława Drapiewskiego, odbudowano absydę, w której wcześniej znajdował się ołtarz.

Konrad Kozłowski informuje też, że wybudowano już także pracownie w najstarszym skrzydle, teraz trwa instalowanie elektryki, izolacji termicznej itp., jeszcze w czerwcu ma się rozpocząć montaż stolarki okiennej. Wybudowano już także klatkę schodową wewnątrz budynku z szybem windy dla osób niepełnosprawnych. Pozmieniało się tez na zewnątrz - Kolegiatę zdobi już nowy tynk, a więźba dachowa jest właśnie kryta dachówkami i miedzią

Z kolei dane kolegium jezuickie jest aktualnie przygotowywane do remontu - trwają tam prace rozbiórkowe, usuwany jest stary tynk, posadzki itp.

Przypomnijmy: o konieczności remontu najstarszej części szkoły mówiło się od dawna. Zabytkowe mury kruszeją, sufity przeciekają, ściany intensywnie atakuje grzyb. Po licznych apelach władz szkoły, miasto i urząd marszałkowski postanowiły wspólnie ratować szkołę. Remont zaczął się we wrześniu ub. r. Szacowano, że pochłonie blisko 30 mln zł. Lwia część tej sumy - 25 mln, to dotacja unijna przyznana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. Okazało się jednak, że oferenci zaproponowali dużo mniejsze sumy (najwyższa to ok. 24 mln zł, najniższa, która wygrała przetarg - nieco ponad 18 mln zł). Prace rozłożono na dwa etapy - wykonawca zaczął od kolegiaty św. Michała, wykona tam roboty budowlane, a także prace konserwatorskie i archeologiczne (mają się zakończyć do 31 lipca 2014 r., a w ciągu kolejnych dwóch miesięcy trzeba będzie odtworzyć wystrój malarski i sztukaterię w auli kolegiaty). Drugi etap obejmuje remont dawnego kolegium jezuickiego, który ma się zacząć w czerwcu. Zgodnie z umową najstarsza część szkoły ma być jak nowa do 30 września 2014 r.

Fot. Konrad Kozłowski/UMP

Na zdjęciach: 1-aula, 2. - elewacja od Piekarskiej, 3 - nowa klatka schodowa i szyb windy, 4 --nowe sale lekcyjne w najstarszym skrzydle szkoły, 5 - polichromie Drapiewskiego, 6-prace pod sufitem w auli, 7 - trudne warunki pracy, 8 - nowy korytarz na poddaszu najstarszego skrzydła


Czytaj też: Sensacyjne odkrycie. Może zmienić historię Trwa remont Małachowianki [foto]

Niezwykłe odkrycie w Małachowiance [foto]


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE