Reklama

Remont mostu do 30 września. Czy przebudowa Kilińskiego uniemożliwi wjazd?

Opublikowano:
Autor:

Remont mostu do 30 września. Czy przebudowa Kilińskiego uniemożliwi wjazd? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wstępnie już wcześniej podano informację, że remont mostu im Legionów Piłsudskiego powinien zakończyć się do 30 września 2019 r., dłużej jednak potrwa przebudowa Kilińskiego - te działania mogą zakończyć się dopiero w maju 2020 roku.

Wstępnie już wcześniej podano informację, że remont mostu im Legionów Piłsudskiego powinien zakończyć się do 30 września 2019 r., dłużej jednak potrwa przebudowa Kilińskiego - te działania mogą zakończyć się dopiero w maju 2020 roku.

Temat przebudowy al. Kilińskiego i remontu mostu został poruszony podczas sesji w auli ratusza. Radna Wioletta Kulpa (PiS) chciała poznać plany organizacji ruchu po 30 września, w jaki sposób będzie można dojechać do mostu im. Legionów Piłsudskiego, czy będą jakieś ograniczenia w dojeździe. Nawiązała także do zapewnienia opieki medycznej na lewobrzeżnej części Płocka szczególnie podczas remontu przeprawy. 

- Dziś się dowiedziałam o szansie na karetkę z lekarzem przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 na Radziwiu. Jednak są takie interwencje, kiedy pacjenta trzeba odwieźć do szpitala. Ten czas się wydłuży, korzystając z mostu Solidarności. Nikt nie przewidzi, jakie będą korki. Czy ktoś analizował te kwestie? Aby nikt nie ucierpiał czy, nie daj Boże, stracił życie, bo karetka na czas nie dojechała do szpitala.

Dodajmy jednak, że o staraniach dotyczących karetki już kilka miesięcy temu mówił radny Tomasz Kominek podczas spotkania z mieszkańcami Radzwia. Sam Kominek dziękował za zaangażowanie miasta:

- Gdybyśmy nawet nie dostali środków z Ministerstwa Infrastruktury, byliśmy gotowi wziąć ciężar tej inwestycji na samorząd. Czy między 15 a 20 czerwca nastąpi zamknięcie starego mostu? Dopytuję, bo razem z radną Teresą Kijek i dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, Lucyną Kęsicką podjęliśmy rozmowy w sprawie zabezpieczenia karetki pogotowia. W poniedziałek odbędzie się posiedzenie Rady Społecznej w pogotowiu. Powstaje pytanie, kto zapłaci za stacjonowanie karetki. Wojewoda? Jeśli nie, to zrobię wszystko, aby te pieniądze wygospodarować z departamentu zdrowia na pokrycie finansowych strat w WSPRiTS. Jeśli nie zgodzi się wojewoda, to spróbujmy przez samorząd województwa. Prezydent Terebus podał pomysł zaangażowania karetek wodnych.

Radna Daria Domosławska zwracała uwagę, że za sprawny system ratownictwa odpowiada wojewoda, z kolei za całość ratownictwa na terenie kraju odpowiada minister zdrowia. Przypomniała o zmniejszeniu liczby karetek specjalistycznych jeżdżących na terenie Płocka z dwóch do jednej. 

- Jeździ tylko jeden zespół ratownictwa medycznego z lekarzem. Jeśli uda się zabezpieczyć Radziwie, to może uda się przywrócić drugi zespół ratownictwa medycznego. A przypomnę pomysł wojewody przeniesienia Centrum Powiadamiania Ratunkowego do Siedlec. Dzięki dużemu zaangażowaniu marszałka województwa i prezydenta miasta ostatecznie się z tego wycofano. Ten pomysł mógł doprowadzić do wielu ofiar wśród mieszkańców. Oby wojewoda spojrzał na Płock jako na miasto wymagające odpowiedniej liczby zespołów ratownictwa medycznego.

Prezydent zapewniał, że w okresie remontu jednego mostu, drugi będzie normalnie funkcjonował. Ostatnio doszło również do sytuacji, że na płockie nabrzeże wysłano karetkę z Gąbina, dyspozytor nie miał innej możliwości.

- Podczas konferencji prasowej omawialiśmy przebudowę al. Kilińskiego, którą rzeczywiście staramy się zsynchronizować z remontem mostu w taki sposób, aby zminimalizować utrudnienia. Kwestie organizacji ruchu są uzgadniane na bieżąco między Miejskim Zarządem Dróg a wykonawcą, często także wsłuchujemy się w głos policji, straży pożarnej. Pierwsze pisma w tej sprawie z WSPRiTS są z lutego. MZD od tego czasu jest z w roboczym kontakcie z otwartą na współpracę dyrektor Kęsicką, która deklaruje wszelką możliwą pomoc. Dodam, że cały system ratownictwa medycznego jest w rękach administracji zespolonej, czyli wojewody, który przygotowuje plan. My w ten plan się wpisujemy. Z pełną odpowiedzialnością podchodzimy do sytuacji, w której będą utrudnienia związane z tak gruntownym i tak kosztownym zresztą remontem mostu. Pełna zgoda, że w takiej sytuacji trzeba działać wspólnie.

Dodał, że utrudnienia są także dziś np. na ul. Tysiąclecia. - W pewnych sytuacjach nie tylko karetka, ale każdy z nas ma utrudniony dojazd. W przypadku bezpieczeństwa mieszkańców w czasie remontu mostu absolutnie niczego nie bagatelizujemy. Wszystkie służby miejskie, począwszy od MZD, ale także Wydział Zarządzania Kryzysowego i osoby odpowiedzialne ze strony miasta będą wspierać. Powtórzę też, za całość systemu odpowiada wojewoda, a nadzoruje minister zdrowia. Kluczowe by tych karetek było jak najwięcej w systemie i to nie tylko z ratownikami, ale też z lekarzami, bo z tym jest największy problem. Deklaruję, że jako miasto zrobimy wszystko, współpracując z dyrektor Kęsicką, służbami odpowiedzialnymi za system ratownictwa medycznego, aby zminimalizować zagrożenia płynące z każdego remontu w mieście, a w sposób szczególny z tego dotyczącego mostu. Na szczęście istnieje druga przeprawa mostowa. Chciałbym zwrócić uwagę, że przebudowa al. Kilińskiego  to operacja dużo bardziej skomplikowana. Dotyczy również skrzyżowania przy Jachowicza, fragmentu od ul. Otolińskiej do 11 Listopada, czy części ul. Kolejowej w rejonie ronda.

Wioletta Kulpa wróciła o sprawy konferencji prasowej i wypowiedzi prezydenta o zabezpieczeniu medycznym mieszkańców Radziwia (wspomniał o konieczności remontu mostu): - Poruszano wówczas sprawę przebudowy al. Kilińskiego, jak i remontu mostu. Sam pan podkreślał, że te inwestycje są ze sobą powiązane. A wy, jako instytucja nadzorująca, musicie wziąć pod uwagę bezpieczeństwo, w tym życie i zdrowie mieszkańców przebywających po drugiej stronie Wisły. Czas dotarcia do szpitala powinien być tu priorytetem. Nie otrzymałam odpowiedzi na swoje pytania. Jak będzie wyglądał dojazd do mostu po 30 września 2019 r., kiedy zakończy się remont przeprawy, a jednocześnie wciąż będzie trwała przebudowa al. Kilińskiego? Czy kierowcy będą mieli utrudniony dojazd do mostu?

Wciąż nie znamy daty rozpoczęcia remontu mostu, nie ma jeszcze podpisanej umowy z wykonawcą.

- Na dzisiejszej sesji przesuwamy środki finansowe, aby móc to zrobić. Prawdopodobnie przekazanie wykonawcy obiektu nastąpi między 15 a 20 czerwca - odpowiadał radnej wiceprezydent Jacek Terebus. - Al. Kilińskiego ma kilka wlotów. Trzeba przystąpić do remontu na skrzyżowaniu Jachowicza z Kilińskiego, sięgamy aż ul. Otolińskiej i 11 Listopada w drugą stronę. Od tego zaczniemy. Organizację ruchu da się tak poukładać, aby zjeżdżający z mostu mogli skręcić, zakładam, albo w ul. Warszawską, potem w ul. Sienkiewicza. Będziemy nad tym na bieżąco pracować i układać remont w taki sposób, aby utrudnienia były jak najmniejsze, w tym zaraz po oddaniu mostu do ruchu. Zakładam, że w tym czasie zrobimy ul. Mostową do góry, skrzyżowanie z ul. Warszawską. Myślę, że te 3 miesiące wystarczą na wyremontowanie i oddanie do ruchu tego fragmentu ul. Mostowej. Zakładam również skręt w ul. Warszawską, a może nawet dalej. Zobaczymy jak poukładamy harmonogram z wykonawcą, z którym umowa na remont Kilińskiego została już podpisana.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE