Reklama

Rembieliński. Wiecie, jakie miał poglądy?

Opublikowano:
Autor:

Rembieliński. Wiecie, jakie miał poglądy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kto chce poznać Rajmunda Rembielińskiego, powinien sięgnąć po wydaną w tym roku książkę Rafała Kani, który po blisko 200 latach wraca do tej zasłużonej dla Płocka, acz nieco zapomnianej postaci.

Kto chce poznać Rajmunda Rembielińskiego, powinien sięgnąć po wydaną w tym roku książkę Rafała Kani, który po blisko 200 latach wraca do tej  zasłużonej dla Płocka, acz nieco zapomnianej postaci.

W tym roku mija 240 lat od urodzin Rajmunda Rembielińskiego, prefekta departamentu płockiego w Księstwie Warszawskim oraz prezesa Komisji Województwa Mazowieckiego i marszałka sejmu w 1820 r. w okresie Królestwa Polskiego, jednej ze znaczących postaci życia publicznego początków XIX w. na ziemiach polskich, a przy tym postaci zasłużonej dla Płocka.

Płocczanie postanowili przybliżyć postać zapomnianego polityka, myśliciela, a także założyciela płockiego teatru  - w niedzielę zapoczątkowano święto ulicy Rembielińskiego, na którym bawili się mieszkańcy pobliskich osiedli, odsłonięto również tablicę na budynku przy Kościuszki, w którym mieszkał płocczanin.

Ale to nie wszystko - z rocznicą urodzin zbiegła się również publikacja książki Rafała Kani poświęconej myśli społeczno-politycznej Rembielińskiego.

- Był on nie tylko politykiem, ale również myślicielem starającym się znaleźć racjonalne uzasadnienie teoretyczne dla poczynań prowadzonych w obszarze życia publicznego i społeczno-gospodarczego - wskazuje Rafał Kania.

Co ważniejsze - jego rozważania, przynajmniej w części,  nie zdezaktualizowały się mimo upływu dwóch wieków. - Refleksja prefekta departamentu płockiego koncentrowała się wokół poszukiwania odpowiedzi na pytanie: jak dobrze i sprawnie zarządzać państwem oraz społecznościami lokalnymi - opisuje Rafał Kania. - Z jego rozważań płynie także szereg inspirujących wniosków dla współczesnych przedstawicieli władz, zarówno krajowych, jak i lokalnych. Odpowiedzi na pytania o wpływ jakości życia publicznego i poziomu merytorycznego rządzących dla poziomu życia społeczeństwa i tworzących je jednostek zachowują bowiem aktualność także dzisiaj.

To też jeden z powodów napisania książki.  - Życie i działalność Rembielińskiego uzmysławia nam bardzo ważną kwestię - wskazuje autor. - Historia jest niczym laboratorium, w którym możemy zaobserwować poczynania człowieka nie tyko w czasie rzeczywistym, ale również ocenić je przez pryzmat skutków, jakie wywołały w przyszłości. Dopiero odpowiednia perspektywa czasowa daje wszak szansę na uchwycenie całej złożoności życia ludzkiego.

Wnioski płynące takiej analizy są bardzo pouczające. - Choć może się to wydać niewiarygodne, nasze nadzieje i oczekiwania nie odbiegają znacząco od tych, jakie mieli nasi przodkowie - uważa nauczyciel akademicki. - Tak jak i my oni również chcieli żyć bezpiecznie i dostatnio. Zmieniły się jedynie rekwizyty, wykorzystywane w tym celu. Analizując życie naszych przodków, możemy zatem znaleźć odpowiedź na szereg pytań nurtujących nas współcześnie. Także w wymiarze lokalnym. Tego właśnie uczy nas lektura poglądów Rembielińskiego o społeczeństwie, państwie i prawie.

R. Kania, Usprawnić państwo. Myśl społeczno-polityczna Rajmunda Rembielińskiego, Wydawnictwo NOVUM sp. z o.o., Płock 2015.

O autorze: Rafał Kania – doktor nauk prawnych (2010 r.), absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMK (2001 r.), absolwent MBA (2007 r.), nauczyciel akademicki, radca prawny, menadżer. W latach 2007-2012 prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej–TBS w Płocku. Aktualnie prowadzi kancelarię radcowską oraz jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Od 2011 r. piastuje funkcję Dziekana Wydziału Administracji SWPW w Filii w Iławie. Członek Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz Polskiego Towarzystwa Myśli Politycznej.

Fot. Krzysztof Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE